LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Trzymamy kciuki za miękkie lądowanie Atheny na Księżycu

Jeszcze w tym miesiącu możemy być świadkami spektakularnego wydarzenia w branży kosmicznej. Będzie to lądowanie na powierzchni Księżyca lądownika Athena opracowanego i wyprodukowanego przez firmę Intuitive Machines. Jest to jej druga jednostka tego typu. Lądownik dotarł już do kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie, gdzie jest przygotowywany do startu. Do wykonania są jeszcze złożone testy i integracja z systemem nośnym SpaceX. Misja dostała oznaczenie IM-2 i będzie stanowić znaczący krok w w kierunku eksploracji Księżyca. Czterodniowe okno startowe rozpocznie się nie wcześniej niż 26 lutego.

Athena

Poszukiwania wody

Jednym z zadań jest zademonstrowanie możliwości poszukiwania zasobów księżycowych i analiza substancji lotnych z materiałów podpowierzchniowych. Badania takie są niezbędne w lokalizowaniu wody poza Ziemią, niezależnie od tego czy będzie ona w postaci płynnej czy lodu. Ma to ogromne znaczenie dla projektowania w przyszłości infrastruktur budowanych zarówno na Księżycu, jak i w ogóle w Kosmosie.

Sieć komórkowa na Księżycu

Równolegle będą prowadzone próby z siecią komunikacyjną w rejonie Mons Mouton, a więc jednym z dziewięciu potencjalnych miejsc lądowania misji Artemis III. Będzie to pierwsza sieć komórkowa na Księżycu. Po miesiącach testów i walidacji we współpracy z Nokia Bell Labs, inżynierowie Intuitive Machines zainstalowali „sieć w pudełku” LSCS na jednym z górnych paneli Atheny wykonanych z kompozytu węglowego. Podczas instalacji podjęto wiele środków ostrożności, aby zapewnić, że sieć bezpiecznie odbędzie podróż na Księżyc o długości 239 tys. mil, przetrwa naprężenia podczas startu i lądowania oraz będzie działać optymalnie na powierzchni Księżyca. Każdy z 14 punktów montażowych jest izolowany termicznie, aby zapewnić izolację sieci od ekstremalnie niskich temperatur panujących w przestrzeni kosmicznej. Intuitive Machines zintegrowało również sieć z systemem ochrony termicznej Athena. System ten odprowadza ciepło, gdy sieć działa, i dostarcza ciepło w celu ochrony, gdy urządzenia są bezczynne.

Dwa moduły stanowią dodatkowe elementy systemu LSCS firmy Nokia i zostały zainstalowane w dwóch pojazdach księżycowych: Micro-Nova Hopper (skoczek księżycowy) firmy Intuitive Machines i w łaziku Mobile Autonomous Prospecting Platform (MAPP) firmy Lunar Outpost. Po wylądowaniu na Księżycu planowane jest rozmieszczenie łazików na powierzchni Księżyca i podjęcie próby nawiązania połączenia z siecią Athena za pomocą urządzeń Nokii.

LSCS wykorzystuje tę samą technologię komórkową 4G/LTE, z której korzystają miliardy urządzeń na Ziemi, choć Nokia Bell Labs zmodernizowała system, aby spełnić unikatowe wymagania misji księżycowej. Sieć została zaprojektowana do obsługi łączności powierzchniowej między lądownikiem a pojazdami, zapewniając strumieniowe przekazywanie wideo w wysokiej rozdzielczości, komunikację dowodzenia i kontroli oraz dane telemetryczne. Intuitive Machines spodziewa się przekazywać dane z LSCS z powrotem na Ziemię za pomocą usługi bezpośredniej transmisji danych na Ziemię.

Urządzenia łazika Micro-Nova Hopper zostały zaprojektowane do schodzenia do stale zacienionych kraterów księżycowych. Tam za pomocą specjalnych czujników będzie skanowany obszar w poszukiwaniu dużych stężeń wodoru. Mogą one świadczyć o istnieniu złoża lodu. Wszystkie dane zebrane przez Micro-Nova byłyby następnie przesyłane przez sieć Nokia do Atheny, skąd byłyby przekazywane na Ziemię.

Athena

Księżycowa wycieczka

Łazik Mobile Autonomous Prospecting Platform (MAPP) został opracowany przez Lunar Outpost. Po znalezieniu się na powierzchni Księżyca, łazik MAPP ma opuścić ochronną obudowę na Athenie, wysunąć swoje anteny i nawiązać połączenie z siecią komórkową Nokii na Athenie. Łazik MAPP rozpocznie następnie wielodniową podróż eksplorującą region południowego bieguna Księżyca, mapując jego powierzchnię, zbierając po drodze obrazy stereo i istotne dane środowiskowe.

Wyposażenie dodatkowe

Chociaż głównym celem misji jest poszukiwanie wody, to jednak w trakcie jej trwania będą prowadzone również inne, bardzo interesujące badania i testy. Jest z tym związane dodatkowe wyposażenie, które poleci wraz z lądownikiem z Ziemi. Będzie to na przykład specjalne wiertło (Regolith and Ice Drill for Exploring New Terrain) oraz spektrometr masowy (MSolo) badający księżycową glebę pod kątem składu i struktury.

Długa przerwa

Warto wspomnieć, że IM-2, to druga misja firmy Inuitive Machines. Miejmy nadzieję, że zakończy się takim samym sukcesem jak pierwsza, w której lądownik Nova-C z powodzeniem przyziemił na powierzchni Srebrnego Globu. Nie byłoby może nic specjalnego w tym wydarzeniu, gdyby nie to, że przedsięwzięcie zrealizowała firma prywatna i było to pierwsze amerykańskie lądowanie na Księżycu od misji Apollo 17 z 1972 r.

Polskie urządzenia na Księżycu

I na koniec dla nas być może informacja najważniejsza. W ramach misji IM-2 na Księżyc poleci polski instrument optyczny do mapowania powierzchni Księżyca dostarczony przez spółkę Scanway.

Źródła: Space24, Intuitive Machines

Zdjęcia: Intuitive Image

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!