Elon Musk złożył ofertę kupna organizacji OpenAI za kwotę 97,4 mld USD; Sam Altman nie przyjął propozycji
Grupa inwestorów pod przewodnictwem Elona Muska złożyła ofertę o wartości 97,4 mld USD na zakup organizacji non-profit, która kontroluje OpenAI i ChatGPT. Jest to niewątpliwie eskalacja walki o kontrolę nad firmą między najbogatszym człowiekiem na świecie a dyrektorem naczelnym OpenAI, Samem Altmanem.
– Czas przywrócić OpenAI do siły na rzecz dobra skupionej na bezpieczeństwie i otwartym źródle. Zapewnimy, że tak się stanie – poinformował Musk w opublikowanym oświadczeniu.

Samuel Haris Altman; Elon Reeve Musk. Źródło: Wikipedia
– Nie, dziękuję, ale kupimy Twittera za 9,74 miliarda dolarów, jeśli chcesz – odpowiedział Sam Altman na ofertę Elona Muska, w swojej publikacji na X. OpenAI odmówiło komentarza na temat oferty.
Altman i Musk, którzy byli wśród współzałożycieli OpenAI w 2015 r., są od wielu lat w konflikcie. W 2024 r. Musk pozwał byłego wspólnika, oskarżając go o sprzeniewierzenie się statutowej misji organizacji opartej o idee non-profit, open source i bezpiecznego rozwoju AI. Wpływowy miliarder założył też własną firmę rozwijającą sztuczną inteligencję, xAI, która jest jednym z członków konsorcjum usiłującego przejąć OpenAI.
Dotychczas największym inwestorem w OpenAI jest Microsoft. Złożona przez Muska oferta komplikuje plany Altmana dotyczące przyszłości organizacji, w tym przekształcenia jej w zwykłe przedsiębiorstwo i planu inwestycji do 500 mld USD w infrastrukturę AI w ramach projektu „Stargate”. Tuż po tym, jak Altman ogłosił inicjatywę w Białym Domu, Musk stwierdził, że Altman nie ma obiecywanych pieniędzy.
Samuel Harris Altman – pochodzący z Chicago amerykański przedsiębiorca, inwestor i programista. Współzałożyciel Loopt i dyrektor generalny OpenAI. W 2015 roku razem z Elonem Muskiem, Ilyą Sutskeverem, Gregiem Brockmanem, Johnem Schulmanem i Wojciechem Zarembą założył OpenAI. Założona przez nich organizacja non-profit miała na celu rozwój sztucznej inteligencji w sposób bezpieczny i korzystny dla dobra ludzkości. Peter Thiel i Reid Hoffman przeznaczyli na ten projekt miliard dolarów. W 2018 Musk opuścił organizację. Niedługo później utworzono firmę nastawioną na zysk, która miała finansować prace organizacji. Nawiązano także współpracę z Microsoftem, który miał udostępniać OpenAI swoje usługi.
17 listopada 2023 zarząd OpenAI zdymisjonował Altmana ze stanowiska dyrektora generalnego. Członkowie zarządu zarzucili Altmanowi nieszczerość w komunikacji z nimi. Z zarządu usunięto także Grega Brockmana. Wkrótce ponad 700 pracowników OpenAI zagroziło odejściem żądając przywrócenia Altmana na stanowisko. Kilka dni później na platformie X Altman ogłosił powrót do OpenAI dzięki dołączeniu do Microsoftu. 20 listopada Sutskever wyraził swoje ubolewanie z powodu wzięcia udziału w odwołaniu Altmana. 21 listopada członkowie zarządu zgodzili się na rozwiązanie i powołanie nowego, a Altman i Brockman wrócili na swoje stanowiska do OpenAI.
Elon Reeve Musk – południowoafrykański przedsiębiorca, założyciel lub współzałożyciel przedsiębiorstw SpaceX, Tesla, Neuralink, X.com (część firmy PayPal) i The Boring Company. Pochodzi z Republiki Południowej Afryki, mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych (posiada obywatelstwo południowoafrykańskie, kanadyjskie oraz amerykańskie). Dyrektor generalny i techniczny w SpaceX, dyrektor generalny i główny architekt w Tesla Inc. W styczniu 2021 został uznany najbogatszym człowiekiem świata przez magazyn „Forbes” i agencję Bloomberg. Od 28 października 2022 właściciel serwisu X (kiedyś „Twitter”). Od 20 stycznia 2025 szef Departamentu Wydajności Rządu (Department of Government Efficiency, DOGE) w drugim gabinecie Donalda Trumpa.
Udostępniając sztuczną inteligencję wszystkim, OpenAI chce „przeciwstawiać się dużym korporacjom, które mogą zdobyć zbyt wielką władzę dzięki posiadaniu systemów super-inteligencji poświęconych zyskom, a także rządom, które mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do zdobycia władzy, a nawet do uciskania swoich obywateli”. Musk stwierdził, że chce przeciwdziałać koncentracji władzy. W 2018 opuścił zarząd OpenAI, aby uniknąć „potencjalnego przyszłego konfliktu” ze swoją rolą dyrektora generalnego Tesli, ponieważ Tesla coraz bardziej angażuje się w AI.
Źródła: New York Times, Onet wiadomości, Wikipedia,Wikipedia