LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Rockfin i Siemens Energy ogłaszają strategiczne partnerstwo przy wdrażaniu technologii ORC

Rockfin, integrator urządzeń pomocniczych w sektorze energetycznym oraz Siemens Energy podpisały umowę o współpracy przy wdrażaniu układów ORC (Organic Rankine Cycle) stanowiących kluczowe rozwiązanie wspierające dekarbonizację i efektywne wykorzystanie energii cieplnej przez przedsiębiorstwa.

Układy ORC to zaawansowane systemy umożliwiające konwersję energii cieplnej w elektryczną z wykorzystaniem organicznego czynnika roboczego. Dzięki zdolności do efektywnego działania przy temperaturach poniżej 350°C, technologia ta doskonale sprawdza się w odzysku ciepła odpadowego z przemysłu, energetyki, ciepłownictwa oraz odnawialnych źródeł energii, takich jak biomasa, geotermia czy duże instalacje solarne.

Partnerstwo z Siemens Energy to dla Rockfin kolejny krok w strategii dynamicznego rozwoju firmy opartego o udział w innowacyjnych projektach przemysłu energetycznego na świecie. Siemens Energy, jako producent turbin parowych i turboexpanderów, wzmacnia swoje kompetencje w zakresie turbin C-type.

Partnerstwo Rockfin i Siemens Energy pozwala na połączenie kompetencji i potencjału innowacyjnego obu firm. Klienci zyskują dostęp do niezawodnych i efektywnych technologii, które umożliwiają redukcję emisji i obniżenie kosztów energii – mówi Michał Wróblewski, Prezes Zarządu Rockfin S.A.

Współpraca Rockfin i Siemens Energy koncentruje się na wdrażaniu układów ORC o mocy elektrycznej od 0,5 do 3 MW. W kontekście Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS), rozwiązania te mogą znacząco ograniczyć emisję CO₂ i jednocześnie obniżyć koszty energii dla przedsiębiorstw.

W ramach współpracy Rockfin przejmie odpowiedzialność za kompleksowe projektowanie, dostawy oraz instalację układów ORC u klientów, zapewniając ich optymalne dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Siemens Energy dostarczy wysokowydajne turbiny C-type, stanowiące kluczowy element systemów, a także wniesie swoją wiedzę w zakresie obliczeń termodynamicznych. Obie firmy planują wspólne działania serwisowe poprzez globalną sieć usługową, obejmującą Europę i inne rynki międzynarodowe.

Na początkowym etapie współpraca skupi się na rynkach europejskich, gdzie obie firmy posiadają silne zaplecze operacyjne. W dalszej perspektywie partnerzy planują ekspansję w Ameryce Północnej i Południowej oraz Afryce. Kluczowymi odbiorcami będą operatorzy energetyczni, przemysłowi wytwórcy energii oraz firmy ciepłownicze.

Rockfin działa w sektorach energetyki konwencjonalnej, rozproszonej, jądrowej i odnawialnej. Ma wieloletnie doświadczenie w realizacji zaawansowanych projektów dla przemysłu. W ciągu ostatnich pięciu lat zrealizował ponad 6000 kontraktów, obejmujących m.in. systemy olejowe, gazowe, hydrauliczne, rozwiązania dla technologii wodorowych oraz komponenty do turbin parowych i gazowych.

W 2024 roku spółka z sukcesem zainaugurowała HyVentive – nową linię produktową dedykowaną technologiom wodorowym. Produkty firmy są wykorzystywane w projektach na skalę globalną w ponad 100 krajach na świecie.

Siedziba Rockfin mieści się w Małkowie koło Gdańska. Spółka należy do czeskiej firmy inwestycyjnej Jet Investment.

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!