LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

KP Labs uruchamia Smart Mission Lab: nowy standard testowania technologii kosmicznych

Polska firma KP Labs ogłosiła uruchomienie platformy Smart Mission Lab, która wspiera testowanie i rozwój sztucznej inteligencji (AI) oraz przetwarzania na pokładzie satelitów. Dzięki niej inżynierowie, naukowcy i firmy mogą sprawdzać skuteczność swoich rozwiązań na jednostkach przetwarzania danych przed wysyłaniem ich w kosmos. Projekt jest współfinansowany przez ESA w ramach programu InCubed, wspierającego rozwój nowych technologii do obserwacji Ziemi.

Firmy rozwijające technologie kosmiczne miały dotychczas ograniczone możliwości testowania swoich rozwiązań do przetwarzania danych przed rzeczywistą misją. Kosztowne urządzenia, nieznana realna skuteczność konkretnego urządzenia, długi czas oczekiwania na potrzebny sprzęt i skomplikowane procedury zakupowe sprawiały, że proces stworzenia oraz walidacji był trudny i czasochłonny. Zaproponowany przez gliwicką spółkę KP Labs, Smart Mission Lab eliminuje te bariery, umożliwiając zdalny dostęp do jednostek przetwarzania danych (Data Processing Unit – DPU), przed ich zakupem. Dzięki temu zespoły mogą szybko sprawdzić, czy zbudowane przez nich rozwiązania są dobrze zaprojektowane i działają bez błędów. To znacznie skraca czas przygotowania misji kosmicznej: testy, które wcześniej zajmowały tygodnie lub miesiące, teraz można przeprowadzić dosłownie w kilka godzin.

Smart Mission Lab usprawnia walidację sztucznej inteligencji i przetwarzania brzegowego (edge processing) w warunkach zbliżonych do tych, które panują podczas misji kosmicznej, oferując szybki zdalny dostęp do bezpiecznego środowiska testowego. Inżynierowie mogą opracowywać i wdrażać modele sztucznej inteligencji na prawdziwych jednostkach przetwarzania danych KP Labs, porównując różne konfiguracje, aby upewnić się, że ich rozwiązania są zoptymalizowane pod kątem środowiska docelowego. W przeciwieństwie do standardowych metod, pochłaniających miesiące na zakup i konfigurację urządzeń, platforma KP Labs umożliwia testowanie już w ciągu 48 godzin. Dzięki temu zespoły, niemal od razu mogą pracować w stabilnym środowisku, które odwzorowuje rzeczywiste warunki misji. To pozwala w czasie rzeczywistym na dokładną analizę szybkości przetwarzania, zużycia energii i odporności na błędy sztucznej inteligencji oraz systemów przetwarzania danych.

Smart Mission Lab to część szerszej strategii KP Labs, która koncentruje się na tworzeniu nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego:

Z własnego doświadczenia wiemy, jak trudne może być testowanie systemów przetwarzania danych dla misji kosmicznych – długi czas oczekiwania na sprzęt, nieprzewidziane ograniczenia i skomplikowane procedury. Dlatego stworzyliśmy Smart Mission Lab – proste, szybkie i niezawodne rozwiązanie, które ułatwia ten proces. Ciągle rozwijamy platformę, dodajemy nowe urządzenia i korzystamy z doświadczeń zdobytych w poprzednich misjach, aby zapewnić inżynierom jak najlepsze warunki do testowania i rozwijania technologii kosmicznych – mówi Helena Milevych, Head of Products w KP Labs.

Firma może poszczycić się największym doświadczeniem w zakresie przetwarzania danych spośród polskich podmiotów sektora kosmicznego. Od listopada 2023 roku na orbicie znajduje się satelita Intuition-1, demonstrator technologii przetwarzania danych na orbicie. Firma bierze udział także w przygotowaniach do misji M-Argo, Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest wysłanie niewielkiego autonomicznego statku kosmicznego do szczegółowego badania asteroidy położnej 150 milionów kilometrów od Ziemi. KP Labs będzie odpowiadać za integrację i sprawność operacyjną algorytmów sztucznej inteligencji.

Kto skorzysta na Smart Mission Lab? Projekt skierowany jest do szerokiego grona firm i specjalistów zajmujących się technologiami kosmicznymi. Z oferty może skorzystać wiele z podmiotów sektora:

  • Firmy budujące satelity i operatorzy misji, którzy będą mogli sprawdzić działanie swojego oprogramowania przed startem, zmniejszając ryzyko błędów.
  • Firmy zajmujące się obserwacją Ziemi, które będą mogły testować systemy przetwarzania zdjęć satelitarnych, aby lepiej analizować zmiany zachodzące na naszej planecie.
  • Programiści i naukowcy, którzy otrzymają możliwość eksperymentowania z algorytmami i ich optymalizacją przed wysyłką w kosmos.

Smart Mission Lab jest także rozwiązaniem wspierającym podmioty w podejmowaniu decyzji o zakupie sprzętu na potrzeby swoich projektów kosmicznych. Dzięki skorzystaniu z SML, użytkownicy będą mogli przetestować urządzenia KP Labs, zanim zdecydują się na ich zakup, aby upewnić się, że spełniają one ich wymagania.

Smart Mission Lab to coś więcej niż narzędzie do testowania – to sposób na lepsze planowanie misji i podejmowanie trafniejszych decyzji technologicznych – dodaje Helena Milevych. ​

Opracowana w ramach programu ESA InCubed platforma Smart Mission Lab jest już dostępna i umożliwia inżynierom oraz planistom misji natychmiastową walidację modeli AI i systemów przetwarzania pokładowego. Szczegółowe informacje, w tym obsługiwane funkcje i wymagania techniczne, można znaleźć na stronie internetowej KP Labs.

Założona w 2016 roku firma KP Labs działa w sektorze New Space, przyspieszając eksplorację kosmosu poprzez rozwój autonomicznych operacji misji i technologii robotycznych. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania, w tym w pełni zintegrowane pakiety sprzętu, oprogramowania i algorytmów przetwarzania danych opracowanych we własnym zakresie. KP Labs uczestniczy w 7 misjach kosmicznych oraz realizuje ponad 25 projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), NASA i klientów prywatnych. Zespół firmy liczy około 80 specjalistów, a KP Labs posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego przyznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W listopadzie 2024 roku firma otrzymała Nagrodę Prezydenta RP w kategorii „Lider MŚP”.

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!