LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Scanway zawarł umowę z firmą Nara Space Technology dotyczącą testów lotniczych instrumentu do obserwacji Ziemi

Zarząd Scanway S.A. informuje w raporcie 2/2025 o zawarciu w dniu 7 marca 2025 r. kontraktu z Nara Space Technology z siedzibą w Korei Płd. Przedmiotem Umowy jest przeprowadzenie testów lotniczych pierwszego egzemplarza dostarczanego instrumentu obserwacji Ziemi. Składa się on z dwóch teleskopów, pozwalających na obrazowanie Ziemi w paśmie widzialnym oraz podczerwonym. Celem obserwacji jest detekcja emisji metanu. Wykonanie testów lotniczych przewidziane jest do końca trzeciego kwartału 2025 roku.

Żródło: Scanway

Zawarcie Umowy jest drugim już rozszerzeniem kontraktu na realizację projektu NarSha, zawartego z Nara Space Technology w dniu 13 maja 2024 r., o którym Spółka informowała raportem bieżącym nr 3/2024 i nr 21/2024. W ramach projektu NarSha, Spółka dostarczy też drugi egzemplarz modelu lotnego instrumentu, o czym poinformowano w raporcie bieżącym nr 22/2024 z dnia 16.12.2024 r.

Wartość Umowy wynosi 285,1 tys. USD. Umowa nie odbiega od standardów rynkowych odnoszących się do postanowień dotyczących ewentualnych kar umownych, zapisów gwarancyjnych, odpowiedzialności za produkt itp. Przeprowadzenie testów lotniczych jest niezbędnym działaniem w celu potwierdzenia funkcjonalności i parametrów instrumentu do obserwacji Ziemi w warunkach obrazowania rzeczywistej emisji metanu. Testy zostaną przeprowadzone na tzw. modelu inżynierskim instrumentu.

Projekt NarSha to pierwszy koreański projekt do monitorowania metanu za pomocą satelity wyposażonego w zaawansowane instrumenty optyczne. Jest on realizowany w konsorcjum firm: Nara Space Technology (lider), Climate Technology Center of Seoul National University, Korea Astronomy and Space Science, Scanway S.A. i ma zapewnione finansowanie m.in. ze strony Korea Development Bank. Projekt jest rozwijany z myślą o budowie konstelacji co najmniej 6-12 mikrosatelitów. Dalszy udział Scanway w budowie przyszłej konstelacji na bazie rozwijanych instrumentów optycznych, będzie przedmiotem ewentualnego odrębnego kontraktu dotyczącego dostawy kolejnych teleskopów.

Udział Spółki w projektach konstelacyjnych jest elementem budowy powtarzalnego portfela zamówień poprzez dostarczanie instrumentów do satelitów tworzących konstelacje, a w przyszłości do potencjalnych satelitów, które będą zastępować dotychczasowe konstelacje. Zgodnie z rynkową cechą satelitów wynoszonych na LEO (ang. Low Earth Orbit), cykl ich życia wynosi około 3-5 lat, po czym następuje konieczność zastąpienia ich kolejnymi satelitami.

Instrument optyczny w postaci dwóch teleskopów, jaki dostarczymy partnerowi z Korei Płd., będzie bazował na opracowywanych obecnie rozwiązaniach w ramach pierwszego kontraktu z maja br., w tym pracach B+R oraz modelu inżynieryjnego i lotnego, będących jego elementem. Dzisiejsze rozszerzenie umowy o kolejny instrument dotyczy wyłącznie modelu lotnego, który dostarczymy partnerowi w 2026 roku. Zbudowanie drugiego instrumentu będzie oznaczać, że dysponujemy gotowym do powielania układem, który możemy sprawnie dostarczać do kolejnych satelitów. W ten sposób możliwe jest budowanie powtarzalnego portfela zamówień, a mówimy tutaj wyłącznie o jednym kliencie – mówi Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Źródło: PAP

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!