LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Odznaczenia państwowe dla pracowników MSZ – jednym z nich jest Krzysztof Wasiek, który wdrażał w Polsce komputer Mera 300

Członkowie służby zagranicznej zostali odznaczeni za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej na rzecz rozwoju i umacniania pozycji Polski, ochrony jej interesów oraz służby jej obywatelom. Szef MSZ podkreślił, że jest to moment uhonorowania postawy odznaczonych, którzy mimo trudności i wyzwań pozostali na swoich posterunkach, wyjątkowo sumiennie oraz z pełnym profesjonalizmem wykonując powierzone obowiązki.

Konsul Anna Nowakowska, przemawiając w imieniu odznaczonych, wyraziła nadzieję, że dyplomaci w stanie spoczynku, będą zawsze dobrze wspominać pracę w resorcie; natomiast ci aktywni będą oddawać ojczyźnie to, co najlepsze.

Odznaczeni zostali:

Złotym Krzyżem Zasługi
Jerzy Adamczyk
Lucyna Golc-Kozak
Anna Nowakowska
Grzegorz Ślubowski

Brązowym Krzyżem Zasługi
Zbigniew Ciosek

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę
Krzysztof Brzóska
Krzysztof Wasiek
Hanna Zawisza

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę
Sławomir Majszyk
Tomasz Wójcik

Merę 300 do przemysłu polskiego wprowadzał Krzysztof Wasiek

Lata 70. XX wieku nie były łatwe dla polskiej elektroniki. Konstruktorzy musieli przezwyciężać liczne ograniczenia w dostępności nowoczesnych elementów elektronicznych obowiązujące w tych latach. Z jednej strony wynikały one z blokad gospodarczych wprowadzanych przez ówczesne państwa zachodnie. Embargo narzucane przez COCOM odcinało niemal całkowicie państwa bloku wschodniego, w tym Polskę, od technologii zachodnich. Z drugiej strony nasi konstruktorzy byli wręcz obligowani do korzystania z komponentów produkowanych w krajach zrzeszonych do RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej), gdzie wiele decyzji zapadało ze strony nieistniejącego już ZSRR.

Komputer Mera 300 (fot.: myvimu.com). Mgr inż. Krzysztof Wasiek

Mimo tak potężnych ograniczeń w Polsce powstawało wiele nowoczesnych, jak na tamte czasy i warunki, urządzeń elektronicznych. Z pewnością można do nich zaliczyć komputer Mera 300, który znalazł zastosowanie w wielu rodzimych zakładach produkcyjnych. Człowiekiem, który przyczynił się do wprowadzania go na nasz rynek, był mgr inż. Krzysztof Wasiek, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej.

Do 2011 r. pełnił w MSZ wysokie stanowiska kierownicze, jako Dyrektor Biura Informatyki MSZ, konsul RP w Chicago, Radca-Minister w Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli.

Krzysztof Wasiek zaczynał pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. W 1972 roku przeszedł z grupą pracowników IMM do Zakładów Wytwórczych Przyrządów Pomiarowych ERA, późniejsza nazwa to Zakłady Systemów Minikomputerowych Mera-ZSM. Był jedną z kluczowych osób wdrażających do produkcji w ZWPP ERA, Mera-ZSM, opracowane w IMM konstrukcje minikomputera Mera 300. W utworzonym i kierowanym przez dyr. Wojciecha Kossakowskiego Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Informatyki przy ZWPP ERA, Mera-ZSM, Krzysztof Wasiek pełnił funkcję Głównego Konstruktora Zastosowań Minikomputerów i później Zastępcy Głównego Konstruktora Systemów Sterowania Numerycznego. Już na początku lat 70. XX wieku w Polsce, minikomputery Mera 300 sterowały procesami technologicznymi w Hucie Lenina i Petrochemii Płock. Były stosowane jako komputer biurowy w administracji, na pocztach i w spółdzielniach mieszkaniowych. W sumie wyprodukowano około 3 tysiące minikomputerów Mera 300.

Autorem informacji biograficznych jest Jerzy Słomczyński

Źródło: gov.pl

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!