Creotech zakończył realizację zadania B1 w projekcie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi „Mikroglob”
Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia zatwierdziła dokumentację wynikową B1, dostarczoną przez Creotech Instruments, w ramach realizacji umowy na wytworzenie i dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi „Mikroglob”, co stanowi odbiór częściowy dokumentacji wynikowej fazy B. Przedmiotem umowy jest rozszerzenie zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi.
Siły Zbrojne RP pozyskają m.in. 4 mikrosatelity oparte o rozwijaną przez Spółkę platformę HyperSat, wyposażone w instrumenty optyczne umożliwiające pozyskiwanie i przesyłanie do segmentu naziemnego danych obrazowych Ziemi w zakresie fal odpowiadających pasmom bliskiej poczerwieni oraz światła widzialnego.
Z kolei część naziemna będzie składała się z dwóch kolejnych segmentów: Kontroli Misji oraz Przetwarzania Danych Obrazowych. Zadaniem tego pierwszego będzie dwukierunkowa komunikacja z satelitami, włączając odbieranie poprzez stacje naziemne napływających danych telemetrycznych i obrazowych, które w dalszej kolejności będą przetwarzane przez wyspecjalizowany do tych zadań Segment Przetwarzania Danych Obrazowych.
Za zakończenie zadania spółka otrzyma wynagrodzenie w wysokości ok. 20,9 mln PLN netto, w tym ok. 16,9 mln PLN netto tytułem dostarczonej dokumentacji oraz ok. 4,02 mln PLN netto za zawarcie i realizację umowy na wyniesienie satelitów Mikroglob.
20 grudnia 2024 roku w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej została podpisana umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Creotech Instruments S.A. na dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w programie Mikroglob. Projekt obejmuje fazy B, C, D i E1, zgodnie z metodologią ECSS (European Collaboration for Space Standarization). Wartość kontraktu wynosi ok. 557 mln PLN brutto.
Wyniesienie satelitów oraz osiągnięcie przez nie niskiej orbity heliosynchronicznej (SSO) jest planowane do 2027 roku.
Źródło: informacje prasowe