LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

BlueBON nadaje z orbity – pierwsze publiczne zdjęcia z polsko-koreańskiej platformy 6U-XL

BlueBON, satelita o masie 11 kg, został wyniesiony na orbitę 14 stycznia 2025 roku w ramach misji SpaceX Transporter-12, z wykorzystaniem orbitalnego pojazdu transferowego Mira firmy Impulse Space, który dostarczył satelitę na docelową orbitę. Dzięki użyciu pojazdu transferowego, możliwe było nawiązanie pierwszego kontaktu już po czterech godzinach. Po pomyślnym zakończeniu fazy LEOPS (Launch and Early Operations), podczas której inżynierowie SatRev aktywowali i przetestowali wszystkie podsystemy, rozpoczęto pełną operacyjną fazę misji we współpracy z firmą TelePIX – głównym wykonawcą misji oraz jedynym twórcą optycznego ładunku wielospektralnego, a także oprogramowania satelitarnego Blue Carbon AI – BlueSCOPE.

Fot. SatRev & TelePIX

Satelita, zidentyfikowany przez NORAD pod numerem 62688, realizuje zaplanowane zadania z centrum kontroli misji we Wrocławiu, wykorzystując autorskie oprogramowanie i własne stacje naziemne SatRev, zlokalizowane m.in. we Wrocławiu, umożliwiające komunikację w paśmie UHF i S. Transmisja danych w paśmie X realizowana jest za pośrednictwem stacji naziemnych zlokalizowanych w Szwecji i Republice Południowej Afryki, działających w modelu GSaaS (Ground Station as a Service).

Misja BlueBON została zaprojektowana i uruchomiona specjalnie w celu monitorowania tzw. „błękitnego węgla” – procesu sekwestracji dwutlenku węgla w morskich ekosystemach, takich jak namorzyny, łąki trawy morskiej i przybrzeżne mokradła, na podstawie autorskiego algorytmu TelePIX. Zdolność tych ekosystemów do pochłaniania i magazynowania CO₂ ma kluczowe znaczenie dla globalnych strategii łagodzenia zmian klimatycznych, a precyzyjny monitoring orbitalny pozwala ocenić ich stan i potencjał środowiskowy w skali globalnej. Planowany czas trwania misji BlueBON na orbicie to trzy lata.

Zastosowanie pasma X do komunikacji umożliwia efektywne przesyłanie wyników obrazowania w wysokiej rozdzielczości, co pozwala na realizację dodatkowych zadań podczas przelotu satelity i optymalizację misji. W rezultacie SatRev i TelePIX zdecydowały się na publiczne udostępnienie zdjęcia wykonanego nad Jemenem 29 kwietnia.

Podstawa do skalowania SatRev

Sukces platformy Raccoon i ładunku optycznego na orbicie to ukoronowanie pracy SatRev i TelePIX nad budową komplementarnej usługi dostarczającej suwerenne możliwości kosmiczne. Satelita to tylko jeden z elementów systemu – równie ważne są oprogramowanie kontroli misji i dostęp do stacji naziemnych. Możemy z dumą powiedzieć, że technologie opracowane przez inżynierów SatRev i TelePIX tworzą spójny ekosystem – zaprojektowany, przetestowany i działający w komercyjnym środowisku misji kosmicznych – powiedział Grzegorz Zwoliński, CEO SatRev.

Na podstawie doświadczeń z projektu firma rozwija i wdraża nowe rozwiązania w zakresie elektroniki, mechaniki, a także oprogramowania pokładowego i naziemnego.

BlueBON to efekt współpracy z południowokoreańskim partnerem – firmą TelePIX. Realizacja projektu wpisuje się w pogłębiające się relacje handlowe, militarne i technologiczne pomiędzy Polską a Koreą Południową.

BlueBON prezentuje pełną integrację kluczowych technologii satelitarnych TelePIX – od projektowania systemów i ładunków optycznych po oprogramowanie i analitykę” „To ważny krok w naszej strategii wejścia na rynek kredytów za błękitny węgiel, dzięki umożliwieniu zdalnego, skalowalnego monitoringu oceanicznych rezerwuarów dwutlenku węgla na całym świecie – oznajmił Seongick Cho, CEO TelePIX.

W szybko zmieniającym się świecie potrzebujemy coraz lepszej jakości obrazowania, ale także suwerenności technologicznej i krótszych łańcuchów dostaw w obszarach infrastruktury krytycznej. A dziś przestrzeń kosmiczna staje się właśnie takim obszarem – dodał January Ciszewski, CEO JRH ASI S.A.

TelePIX to południowokoreański dostawca optycznych ładunków o wysokiej rozdzielczości dla sektora kosmicznego. Firma posiada zakład produkcyjny SpaceLAB w Daejeon, specjalizujący się w seryjnej produkcji kamer multispektralnych do misji satelitarnych.

SatRev to polska spółka sektora NewSpace, projektująca, budująca i operująca nanosatelitami oraz dedykowanymi konstelacjami satelitarnymi. Od 2021 r. spółka wyniosła na orbitę satelity o standardzie od 1U do 6U. W ramach strategii rozwoju i wejścia na giełdę, SatRev łączy się z ECL S.A. i planuje debiut na rynku NewConnect w drugiej połowie 2025 roku.

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!