LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Rośnie zainteresowanie targami Evertiq Expo. Serce branży elektronicznej ponownie zabiło w Krakowie i Berlinie

Cyberbezpieczeństwo, technologie militarne, przyszłość europejskiej elektroniki i odpowiedzialne zarządzanie komponentami to tematy, które zdominowały tegoroczne edycje Evertiq Expo w Krakowie i Berlinie.

W stolicy Małopolski gościli przedstawiciele firm z Niemiec, Słowacji, Finlandii, Anglii, Belgii, Chin oraz Polski, prezentując innowacje z sektora elektroniki zwiedzającym, których liczba była wyższa niż w 2024 r. Z kolei berlińska odsłona wydarzenia przyciągnęła rekordową liczbę wystawców – aż o ponad 26% więcej niż rok temu.

Rosnące zainteresowanie jednodniowymi targami sprawiło, że organizator zapowiedział zmianę lokalizacji Evertiq Expo 2026 w Krakowie i Berlinie – nowe przestrzenie targowe będą większe, nowocześniejsze i lepiej skomunikowane.

Evertiq Expo Kraków: bezpieczeństwo i przyszłość branży elektronicznej w centrum zainteresowań

Gwiazdą krakowskiej edycji targów Evertiq Expo, które odbyły się 28 maja, był Piotr Konieczny, ekspert ds. bezpieczeństwa IT i założyciel serwisu Niebezpiecznik.pl. Tegoroczny gość specjalny wygłosił prelekcję „Wszystko można zhakować”. Dzięki jego wystąpieniu publiczność miała okazję przeanalizować przykłady rzeczywistych ataków hakerskich, które doprowadziły do złamania zabezpieczeń w zaawansowanych systemach informatycznych. Temat cyberbezpieczeństwa wzbudził żywe zainteresowanie przedstawicieli branży elektronicznej i zaowocował dużą liczbą pytań podczas sesji Q&A z udziałem twórcy największego polskiego serwisu o bezpieczeństwie IT.

Wykład Piotra Koniecznego. Fot. Evertiq Expo

Jednym z najmocniejszych punktów konferencji towarzyszącej ekspozycji w Krakowie był także panel dyskusyjny poświęcony cyberbezpieczeństwu w zintegrowanych systemach elektronicznych, który prowadziła Ewelina Bednarz, Global Content Managerka Evertiq. Jego uczestnicy – Adam Lipiec z Łukasiewicz ITR, Piotr Siwek z Icsec/hub4industry i Janusz Wasylew z firmy Technosystem zaprezentowali różne punkty widzenia na temat granic odpowiedzialności projektantów i integratorów oraz wyzwań związanych z wdrażaniem europejskich standardów.

Panel dyskusyjny: Ewelina Bednarz, Piotr Siwek, Janusz Wasylew i Adam Lipiec. Fot. Evertiq Expo

Zwieńczeniem tematu bezpieczeństwa, choć już poza cyberprzestrzenią, był ranking TOP 20 europejskich firm z sektora obronnego. Prezentacja Eweliny Bednarz z Evertiq pokazała rosnące znaczenie elektroniki w rozwoju technologii militarnych i zapewnieniu bezpieczeństwa na Starym Kontynencie.

Ewelina Bednarz. Fot. Evertiq Expo

Nie zabrakło też wystąpień ekspertów, którzy podzielili się wiedzą w obszarach doboru sieci komunikacyjnych w systemach IoT, regulacji RED i Cyber Resilience Act, diagnostyce systemów wbudowanych oraz odzyskiwania komponentów elektronicznych. Uczestnicy targów Evertiq Expo w Krakowie mieli również okazję zdobyć praktyczne umiejętności podczas warsztatów z pomiarów oscyloskopowych, analizy sygnałów mieszanych i zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji w systemach wbudowanych.

Niespodzianką tegorocznej edycji krakowskich targów było uhonorowanie Nagrodą Evertiqa wschodzącego talentu branży elektronicznej – Miłosza Łagana z Akademii Górniczo-Hutniczej. Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie laureata konkursu, który przedstawił wyniki swoich badań oraz omówił pracę dyplomową wyróżnioną przez jury.

MIłosz Łagan i Ewelina Bednarz. Fot. Evertiq Expo

Evertiq Expo Berlin: rekordowa liczba wystawców i silne akcenty merytoryczne

Czwarta edycja targów, które odbyły się 5 czerwca 2025 r. w renomowanym Technologiepark Berlin Adlershof, przyciągnęła rekordową liczbę wystawców. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowały 82 firmy, co stanowi wzrost o ponad 26% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wśród uczestników znaleźli się liderzy rynku EMS, producenci komponentów, dystrybutorzy, projektanci oraz reprezentanci firm z Niemiec, Europy, Azji i USA. Zgodnie z tradycją wyróżniającą targi w Berlinie na tle innych wydarzeń z cyklu Evertiq Expo, w wydarzeniu uczestniczyli założyciele i prezesi firm z branży elektronicznej, którzy nawiązywali kontakty biznesowe podczas kolacji networkingowej oraz w czasie ekspozycji.

Interesującym uzupełnieniem wystawy była część konferencyjna z udziałem ekspertów. Najwięcej emocji wzbudziło wystąpienie znanego badacza i założyciela in4ma – Dietera G. Weissa, oraz Christopha Solki z IPC Electronics Europe, którzy przeanalizowali kondycję europejskiego sektora EMS. Omówili też możliwości odbudowy rynku po kryzysie z 2024 r., w którym wartość produkcji zmniejszyła się średnio o 14%, a więc bardziej niż podczas pandemii mającej miejsce 4 lata wcześniej.

Fot. Evertiq Expo

Podczas berlińskiego Evertiq Expo padły pytania, które od dawna nurtują branżę elektroniczną. Jaka była geneza ubiegłorocznego kryzysu na rynku chipów? W jaki sposób można obecnie rozwijać rynek EMS? I w których segmentach tego rynku możemy spodziewać się wzrostów? Próba znalezienia na nie odpowiedzi była zarazem punktem wyjścia do panelowej dyskusji na temat możliwości odzyskania przez Europę kontroli nad przyszłością przemysłu rozwijanego na Starym Kontynencie. W debacie moderowanej przez Kima Sauera z Evertiq uczestniczyli Dieter G. Weiss i Dirk Stans, reprezentujacy Eurocircuits.

Ważnymi tematami konferencji towarzyszącej berlińskiemu świętu elektroniki były także: zrównoważony rozwój, cyfrowe modele współpracy oraz gospodarka cyrkularna w elektronice i odpowiedzialne zarządzanie komponentami.

Evertiq Expo rozwija się i stawia na nowe lokalizacje

Międzynarodowe targi branży elektronicznej, które w maju i czerwcu 2025 r. odbyły się w Krakowie oraz w Berlinie, potwierdziły silną pozycję tego formatu w europejskim kalendarzu wydarzeń branżowych. Rosnące zainteresowanie uczestników targów z Polski, którzy tłumnie uczestniczyli w emocjonujących dyskusjach i praktycznych warsztatach z udziałem ekspertów, oraz skokowy wzrost liczby wystawców w Niemczech dowodzą, że Evertiq Expo dynamicznie się rozwija.

Sukces tegorocznych targów w Krakowie i Berlinie zachęcił nas do zmiany lokalizacji przyszłorocznych wydarzeń spod znaku Evertiq Expo. Niespodzianką dla wystawców i zwiedzających, którzy planują w 2026 r. odwiedzić serce Małopolski, będzie otwarcie ekspozycji w obiekcie Fabryczna 13 – atrakcyjnym miejscu biznesowych spotkań i spektakularnych eventów. Znajduje się on w dzielnicy technologicznej Grzegórzki, do której można łatwo dojechać komunikacją miejską z lotniska lub z dworca PKP. Niemiecka edycja Evertiq Expo 2026 odbędzie się natomiast po raz pierwszy w nowoczesnym kampusie Modern TEC Event Campus usytuowanym w berlińskiej dzielnicy technologicznej – Siemensstadt. Już teraz serdecznie zapraszam do udziału w obydwu wydarzeniach – mówi Daniel Myrtenblad, Project Manager Evertiq Expo.

Najbliższe targi szwedzkiego organizatora rozpoczną się 4 września 2025 r. w Gothenburgu, a kolejne 23 października br. w Warszawie. Z kolei w 2026 r. przedstawiciele i sympatycy branży elektronicznej będą mieli okazję uczestniczyć 7 maja w krakowskiej edycji Evertiq Expo, a 18 czerwca w berlińskim święcie elektroniki, które odbędą się w nowych, lepiej dostępnych i bardziej przestronnych lokalizacjach. Szczegóły na stronie: https://evertiq.com/expo.

Tadeusz Asyngier z firmy Tektronix. Fot. Evertiq Expo

Evertiq EXPO

Evertiq AB jest organizatorem znanych na całym świecie eventów dla branży elektronicznej – Evertiq Expo. Pierwsza edycja targów odbyła się 2011 r. pod nazwą TEC (The Evertiq Conference) w szwedzkim mieście Lund. Od tego czasu kilka razy w roku w różnych częściach Europy nieprzerwanie odbywają się targi skupiające czołowych projektantów, producentów, dystrybutorów i pasjonatów branży elektronicznej. W tym roku święto branży elektronicznej jest organizowane w Polsce (Kraków, Warszawa, 23 października 2025), Niemczech (Berlin), Szwecji (Malmo, Goteborg, 4 września 2025), Francji (Sofphia Antipolis) i Finlandii (Tampere).

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!