Standard Wi-Fi 6 wykorzystywany w bezpiecznej i niezawodnej łączności IoT
Wi-Fi 6 odznacza się znacznym wzrostem wydajności w porównaniu z Wi-Fi 5. Oferuje czterokrotnie większą przepustowość i możliwość jednoczesnej obsługi wielu urządzeń o różnych wymaganiach dotyczących tego parametru. Ponadto Wi-Fi 6 może w różnych zastosowaniach działać zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Cechy te sprawiają, że jest to realna alternatywa dla łączności komórkowej i daje użytkownikom możliwość wyboru między Wi-Fi 6 a 5G.

Źródło: Freepik
Dla wielu użytkowników nie będzie to sytuacja typu „albo-albo” i do swoich zastosowań będą mogli wybrać zarówno moduły 5G, jak i Wi-Fi 6. W ten sposób osiągnięte zostaną niskie opóźnienia, duże prędkości i ciągła łączność. W przypadku ograniczeń związanych z kosztami, zużyciem energii lub nie w pełni określonych potrzeb dotyczących wysokiej wydajności 5G, Wi-Fi 6 wydaje się jednak być optymalnym wyborem dla większości zastosowań. Firma analityczna Counterpoint Research dostrzega to i uważa, iż znaczna liczba urządzeń IoT będzie wyposażona wyłącznie w moduł Wi-Fi.
W scenariuszach IoT komunikacja oparta na Wi-Fi 6 ma dodatkowe zalety i wprowadza własny tryb pracy IoT. Umożliwia on oddzielenie urządzeń o niskim poborze mocy i niskiej przepustowości od punktu dostępowego Wi-Fi 6 za pomocą kanału o szerokości 20 MHz, który działa w paśmie 2,4 lub 5,0 GHz. Dzięki temu idealnie nadaje się do łączenia punktów końcowych IoT, takich jak czujniki w urządzeniach automatyki i urządzeniach medycznych.
Dodatkowe atrybuty i zalety Wi-Fi 6
Wi-Fi 6 ma dodatkowe zalety w postaci dojrzałego ekosystemu i zwiększonego bezpieczeństwa. Ekosystem Wi-Fi 6 jest zasadniczo rozszerzeniem poprzednich generacji Wi-Fi, więc dostępna jest szeroka gama routerów i bram Wi-Fi 6, a także smartfonów obsługujących Wi-Fi 6. Urządzenia te są szybko dodawane, więc użytkownicy mogą mieć pewność, że ekosystem urządzeń jest gotowy na Wi-Fi 6.
W zakresie bezpieczeństwa, Wi-Fi 6 wprowadza Wi-Fi Protected Access 3 (WPA3), który rozszerza możliwości poprzedniej wersji WPA2. Rozwiązuje on kilka problemów związanych z bezpieczeństwem sieci dla przedsiębiorstw i konsumentów. WPA3 wymaga stosowania funkcji Protected Frames Management (PMF), która w WPA2 była opcjonalna. Ponadto WPA3 wykorzystuje protokół wymiany Simultaneous Authentication of Equals (SAE) w celu zastąpienia protokołu Pre-Shared Key (PSK) stosowanego w WPA2. SAE jest bezpieczniejszym protokołem do zarządzania początkową wymianą kluczy.
Wi-Fi 6 odgrywa znaczącą rolę jako technologia towarzysząca 5G, a między tymi dwiema technologiami miliardy urządzeń w przedsiębiorstwach, przemyśle, handlu detalicznym i inteligentnej infrastrukturze będą łączyć się za pomocą zarówno komórkowej sieci 5G, jak i niekomórkowej sieci Wi-Fi 6. Czasami obie technologie będą wbudowane w urządzenia IoT, podczas gdy w innych sytuacjach zostanie przyjęta jedna lub druga technologia.
Źródło: informacje prasowe