Infineon oskarżył firmę Innoscience o naruszenie patentów dotyczących technologii GaN
W dniu 7 maja br. Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego (ITC) potwierdziła wstępne ustalenia z grudnia 2025 r., zgodnie z którymi Innoscience naruszył patenty firmy Infineon dotyczący technologii azotku galu (GaN). W związku z tym Innoscience ma zakaz importu i sprzedaży produktów firmy na terenie USA. Ostateczna decyzja Komisji ITC oraz nakazane zakazy podlegają 60-dniowemu okresowi przeglądu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.
– Ta decyzja po raz kolejny podkreśla solidność własności intelektualnej firmy Infineon i wzmacnia nasze zaangażowanie w aktywną ochronę portfela patentów Infineon oraz utrzymanie uczciwej konkurencji w branży. Dzięki naszej wiodącej w branży produkcji GaN w technologii 300 mm mamy wyjątkową pozycję, aby skalować innowacje i zapewnić wydajność, jakość oraz korzyści kosztowe, których potrzebują nasi klienci, aby przyspieszyć dekarbonizację i cyfryzację – powiedział Johannes Schoiswohl, starszy wiceprezes i szef linii biznesowej GaN Systems w firmie Infineon.

Źródło: Infineon
W równoległym sporze toczącym się w Niemczech firma Infineon dochodzi swoich praw w związku z naruszeniem trzech patentów i jednego wzoru użytkowego przed Sądem Okręgowym w Monachium I (Landgericht München I). Już w sierpniu 2025 r. sąd w Monachium stwierdził naruszenie pierwszego patentu firmy Infineon przez Innoscience. Rozprawy dotyczące kolejnego patentu i wzoru użytkowego zaplanowano na czerwiec 2026 r.
Infineon jest producentem zintegrowanych układów scalonych (IDM) na rynku GaN, posiadającym portfolio obejmujące około 450 rodzin patentów GaN. GaN odgrywa kluczową rolę w tworzeniu wysokowydajnych i energooszczędnych systemów zasilania w szerokim zakresie zastosowań, w tym w systemach energii odnawialnej, centrach danych AI, automatyce przemysłowej i pojazdach elektrycznych (EV). Dzięki większej gęstości mocy, szybszym prędkościom przełączania i mniejszym stratom mocy półprzewodniki GaN umożliwiają tworzenie mniejszych konstrukcji, zmniejszając zużycie energii i wytwarzanie ciepła. W dziedzinie systemów zasilania firma Infineon działa w obrębie trzech materiałów: krzemu (Si), węglika krzemu (SiC) i azotku galu.


Innoscience ma prawo do importu i sprzedaży w Stanach Zjednoczonych pomimo roszczeń patentowych firmy Infineon
Grzegorz Kamiński: Co nowego na rynku podzespołów półprzewodnikowych GaN?
Infineon opanował produkcję 300-milimetrowych płytek GaN – przełom w branży 

![https://www.youtube.com/watch?v=BgxJVTwYJ-s Zapraszamy do obejrzenia filmu i wysłuchania krótkich wypowiedzi prelegentów Hardware Forum 2026 i organizatorów majowej konferencji dla inżynierów z branży elektronicznej: Konrad Bruliński z Lemontech, prof. Krzysztof Kulpa z Politechniki Warszawskiej, Zbigniew Huber z FLC, Ewa Załupska z firmy KROK, Jerzy Kozieł z MPTECH, Grzegorz Potyralski z VIGO Photonics, dr Krzysztof Czuba z Politechniki Warszawskiej, Anna Beata Kalisz Hedegaard z Quantum Security Defence, Adrian Cichosz z Elhurt Dystrybucja Anna Kamińska z Creotech Quantum, oraz Łukasz Jaeszke i Adam Jaeszke z TEK.day [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/05/tytulowe-film-1.png)


