LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Nowy, programowalny kontroler USB 2.0 firmy FTDI

Vinculum-II (VNC2) to nazwa drugiej generacji kontrolerów USB produkowanych przez FTDI, pracujących zarówno jako slave, jak i jako host. VNC2 jest zbudowany na 16-bitowym rdzeniu z wbudowanymi 256 kB pamięci flash i 16 kB RAM. Obsługuje on kilka interfejsów, dających mu elastyczność, w tym: UART, SPI, PWM oraz FIFO i jest do niego dostarczane dobrze wyposażone środowisko programistyczne.

Rys. Wygląd kontrolera Vinculum-II

Rys. Wygląd kontrolera Vinculum-II

Kontroler jest wyposażony w dwa porty USB 2.0, mogące pracować w trybie Full-Speed oraz Low-Speed, zarówno jako host, jak i jako slave. Programowalny interfejs UART obsługuje przepływności do 6 megabodów, a oprócz niego kontroler ma też 8-bitowy bufor FIFO, 8 wyjść PWM, dwa interfejsy SPI do pracy jako slave i jeden SPI do pracy jako master. Na wyposażeniu jest też 4-kanałowy kontroler DMA i timery ogólnego przeznaczenia.
Vinculum-II jest programowalny, a producent dostarcza dla niego środowisko Vinculum Software Tool Suite, pozwalające pisać firmware dla układu w języku C. Środowisko zawiera oczywiście kompilator i sterowniki, a dodatkowo wyposażone jest w jądro systemu RTOS, interfejs pozwalający debugować kod na sprzęcie w czasie rzeczywistym i prekompilowane biblioteki, m.in.: kilka klas urządzeń USB oraz obsługa systemu plików FAT.
Układ jest zasilany napięciem 3,3 V i obsługuje tryby obniżonego poboru mocy i wstrzymania pracy.
Kontroler Vinclulum-II jest dostępny w obudowach 32-, 48- i 64-pinowych QFN i LQFP. Wersja w obudowie 48-pinowej LQFP jest kompatybilna wstecz z VNC1L.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach producenta, a w szczególności w nocie katalogowej.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!
Tagi: DMA, FTDI, RTOS, Soyter, UART, USB