O budowaniu dobrych relacji biznesowych i myciu płytek PCBA opowiadał podczas seminarium PB Technik Meets Friends Adam Meinert z firmy Zestron
Wydaje się oczywiste, że tajemnicą długoletniej i owocnej współpracy jest rzetelne wywiązywanie się z umów i wzajemne wspieranie na rynku. Oczywiste, ale wcale nie takie proste. Szczególnie, gdy mamy na myśli niemiecką precyzję i polską fantazję. Te stereotypy powstały nie bez powodu. Wspominam o tym, ponieważ podczas seminarium miałam okazję rozmawiać z dyrektorem sprzedaży niemieckiej firmy Zestron, która już od ponad 20 lat współpracuje z PB Technik. Tym, co szczególnie podkreślał odpowiedzialny za rozwój firmy na rynku europejskim Adam Meinert, była wysoka jakość pracy inżynierów zatrudnionych u warszawskiego dostawcy rozwiązań do produkcji elektroniki.
— Jesteśmy z PB Technik niemal od samego początku. Nasze wspólne działania zapoczątkował Paweł Szumny, obecny wiceprezes. Firma działa bardzo profesjonalnie na polskim rynku i dobrze zna tutejszych klientów. Jestem bardzo zadowolony, że możemy wspólnie rozwijać nasz biznes. Cieszę się też, że tak wiele osób wzięło udział w seminarium, ponad 200 uczestników z różnych firm z całej Europy. Podobały mi się prezentacje i ciekawe rozmowy, jakie przeprowadziłem. Inżynierowie z PB Technik są otwarci i dostępni dla klientów, wiedzą czego od nich oczekujemy jako partnerzy. Mogę spokojnie powiedzieć, że warszawska firma należy do naszych największych dystrybutorów na terenie Europy.
Zestron jest producentem zaawansowanej chemii do precyzyjnego czyszczenia płytek elektronicznych i modułów zasilania w maszynach myjących oraz dostawcą rozwiązań, usług i szkoleń w tym zakresie. Łącznie z główną siedzibą w Niemczech, firma ma osiem centrów technicznych na całym świecie. Sześć w Azji i jedno w Stanach Zjednoczonych . Zatrudnia ponad 300 pracowników na całym świecie.
— Klienci, którym zależy na myciu płytek PCBA, na przykład przez nanoszeniem powłok, zwykle przysyłają próbki z Polski do naszej niemieckiej siedziby. Tam opracowujemy dla nich proces mycia, zazwyczaj do maszyny, którą PB Technik ma w swoim portfolio. W dużej mierze zależy on od stopnia złożoności danego projektu. Za każdym razem określamy właściwe parametry, czyli temperaturę, czasy i ilość cykli oraz proporcje produkowanego przez nas koncentratu. Czasem klient chce coś zmienić w ustawieniach, ale niezbyt często. O tym, czy mycie jest konieczne, decyduje przeważnie miejsce przeznaczenia produkowanych PCBA. Szczególnie ważne jest w przypadku zastosowań w branży samochodowej czy kosmicznej, gdzie powłoki zabezpieczają elektronikę przed trudnymi warunkami środowiskowymi, takimi jak jak wilgotność i zmiany temperatury.
Rozmawiała i opracowała Agnieszka Kubasik
Zdjęcia: autorka