LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

ICEYE dostarczy satelity SAR i dane do greckiego projektu National Satellite Space Project we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną

8 września 2024 r. ICEYE, światowy lider w dziedzinie operacji satelitarnych z wykorzystaniem radaru z syntetyczną aperturą (SAR), podpisał umowę na grecki krajowy projekt satelitarny Axis 1.2. dla Greckiej Agencji Kosmicznej i greckiego Ministerstwa Zarządzania Cyfrowego wraz z Europejską Agencją Kosmiczną. Satelity i dane SAR umożliwiają Grecji monitorowanie interesujących obszarów, skuteczniejsze wykrywanie katastrof naturalnych oraz większą świadomość tego, co się dzieje na morzu.

Górny rząd od lewej: Martin Langer, CEO & CTO OroraTech; Konstantinos Kyranakis, wiceminister ds. zarządzania cyfrowego; Dimitris Papastergiou, minister ds. zarządzania cyfrowego; Konstantinos Karantzalos, sekretarz generalny ds. telekomunikacji i poczty. Dolny rząd od lewej: Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE; Dominique Gilliéron, szef działu projektów obserwacji Ziemi, ESA.

Oś 1.2 obejmuje zarówno obrazy radarowe, jak i uruchomienie i rozwój greckiego systemu obserwacji z dwoma satelitami ICEYE SAR. Oprócz suwerennych satelitów, Grecja będzie miała również dostęp do istniejącej konstelacji satelitów SAR ICEYE. Polsko-fińska firma od 2018 r. wystrzeliła 38 satelitów dla własnej konstelacji i do użytku swoich klientów na całym świecie.

Obrazy ICEYE SAR zostaną udostępnione rządowi Grecji natychmiast, zapewniając dostęp do monitorowania. Następnie planowane są szybkie dostawy satelitów, które będą produkowane w nowym greckim zakładzie ICEYE. Harmonogram startów zarezerwowany jest na wiele lat.

ICEYE z dumą przyczynia się do budowy programu kosmicznego dla rządu Grecji. Satelity SAR i dane ICEYE umożliwią Grecji monitorowanie obszarów zainteresowania i poprawią jej krajowe możliwości obserwacji w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, w tym powodzi i pożarów, a także świadomości morskiej. Projekt pokazuje również wyjątkową zdolność ICEYE do zapewnienia ciągłości możliwości SAR obejmujących dostarczanie satelitów i usługi danych. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z greckim przemysłem kosmicznym i przyspieszenie jego rozwoju – powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.

Jesteśmy podekscytowani współpracą z ICEYE przy tym krytycznym projekcie, który zwiększy możliwości Grecji w zakresie zarządzania klęskami żywiołowymi i bezpieczeństwa narodowego. Satelity SAR opracowane przez ICEYE zapewnią nam bezprecedensowy wgląd, umożliwiając szybsze reagowanie i skuteczniejsze zarządzanie klęskami żywiołowymi, takimi jak powodzie. Ta współpraca pokazuje nasze zaangażowanie w wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii kosmicznych dla bezpieczeństwa i dobrobytu naszych obywateli – dodał Dimitris Papastergiou, minister ds. zarządzania cyfrowego.

Wykorzystując moc danych satelitarnych SAR, znacznie poprawimy naszą zdolność do monitorowania i ochrony kluczowych obszarów zainteresowania, zarówno na lądzie, jak i na morzu, w każdych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Jesteśmy przekonani, że to partnerstwo nie tylko wzmocni nasze możliwości reagowania na katastrofy, ale także pobudzi innowacje w greckim sektorze kosmicznymKonstantinos Kyranakis, oznajmił wiceminister ds. zarządzania cyfrowego.

Zaprojektowaliśmy i obecnie wdrażamy ambitny program satelitarny, który znacznie zwiększy nasze możliwości w zakresie upstream i downstream. Dzięki dzisiejszej umowie między ESA a konsorcjum kierowanym przez ICEYE kładziemy nacisk na całodobowe aplikacje teledetekcyjne, w tym wykrywanie obiektów i nadzór w oparciu o radar o bardzo wysokiej rozdzielczości – zapewnił prof. Konstantinos Karantzalos, sekretarz generalny Telekomunikacji i Poczty.

– Powierzenie rozwoju greckiej konstelacji SAR firmie ICEYE jest dowodem ciągłego zaangażowania Agencji we wspieranie krajowych inicjatyw państw członkowskich ESA i pokazuje wyjątkową zdolność ESA do maksymalizacji wzajemnych korzyści wszystkich takich inicjatyw poprzez zapewnienie ujednoliconych ram wymiany obserwacji między państwami członkowskimi i na ich rzecz. Włączenie możliwości obserwacyjnych ICEYE w paśmie X SAR do greckiego Narodowego Projektu Satelitarnego jest kolejnym potężnym przykładem technologii kosmicznych zapewniających natychmiastowe i krytyczne korzyści na Ziemi – powiedziała Simonetta Cheli, dyrektor programów obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej .

Jako zaufany partner dla rządów i branż komercyjnych, ICEYE dostarcza dane wywiadowcze w sektorach takich jak ubezpieczenia, reagowanie na katastrofy naturalne i usuwanie ich skutków, bezpieczeństwo, monitoring morski i finanse. Firma działa na arenie międzynarodowej. Posiada biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zatrudnia ponad 700 pracowników.

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!