LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Jak duży jest rynek podzespołów z węglika krzemu SiC? – zastanawia się Grzegorz Kamiński

W ostatnich latach dużo się zmieniło w rynku podzespołów z węglika krzemu SiC. Wygląda na to, że się konsoliduje. Powstały lub są w budowie nowe fabryki, a wkrótce powinny pojawić się podzespoły SiC z płytek 8-mio calowych (obecnie dominuje produkcja na płytkach 6-cio calowych). To powinien być kolejny impuls do wzrostu. Zadałem sobie pytanie, jak duży jest ten rynek i jaki bardzo wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat.

Tabela poniżej przedstawia prognozy kilku firm konsultingowych:

Najbardziej renomowaną jest Yole, z której raportów korzysta wiele firm w branży półprzewodnikowej, dlatego ją wyróżniłem w tabeli. Według publikowanych przez nią danych, w roku 2029 wartość rynku osiągnie ok. 10 mld USD, a CAGR ( Compound Annual Growth Rate – Skumulowany Roczny Wskaźnik Wzrostu, wykorzystywany do obliczeń średniego rocznego wzrostu pewnej wielkości w badanym okresie) wyniesie 24%. Ja policzyłem CAGR wg. danych Yole za 2023 i prognozy za 2029 i CAGR wyszedł mi tylko, albo raczej aż 20%.

W tabeli widać wyraźnie, że prognozy bardzo się różnią, w zależności od firmy badawczej. Z reguły podają one wartości obrotów na tym rynku za rok 2022 lub 2023 oraz prognozę dla lat 2029 – 2032. Dodatkowo zawsze podają CAGR. To pozwoliło mi uzupełnić tabelę (liczby zaznaczone kolorem czerwonym) oraz obliczyć podstawowe dane statystyczne. Wygląda na to, że rynek SiC będzie rósł 3 razy szybciej niż cały rynek podzespołów półprzewodnikowych.

Dwie prognozy, a szczególnie wykonana przez Market Research Future, są zbyt pesymistyczne. Intuicyjnie, czujemy że rynek SiC powinien rosnąć znacznie szybciej niż cały rynek półprzewodników. Sprzyja temu dynamiczny rozwój aplikacji w których znajdują zastosowanie podzespoły SiC. Mam tu na myśli elektromobilność (ponad 50% udziału) oraz zielona energia, w tym banki energii. Według firmy McKinsey & Company, już w roku 2030 udział samochodów elektrycznych xEV (elektryczne + wszelkie hybrydy) w produkcji nowych samochodów pasażerskich wyniesie 67%. W zastosowaniach przemysłowych, takich jak nowe systemy napędowe, udział SiC również znacząco rośnie.

Rynek podzespołów SiC zaczyna mieć już cechy rynku rozwiniętego. Świadczy o tym między innymi konsolidacja producentów. Obecnie 85-90% rynku ma 5-ciu największych:

  • ST Microelectronics
  • onsemi
  • Infineon
  • Wolfspeed
  • Rohm

Tabela poniżej przedstawia dane zebrane od producentów Yole oraz Khaveen Investments. Jak widać, suma obrotów dla TOP 5 może być większa niż prognozy dla całego rynku.

Dane z powyższej tabeli oraz duże rozrzuty prognozowanych obrotów świadczą o tym, jak trudno jest przewidzieć w jaki sposób będzie się rozwijał rynek. Jedno jest pewne: będzie bardzo szybko rósł, a udział ok. 1% w roku 2029 w rynku wszystkich podzespołów półprzewodnikowych świadczy, że jest to jeden z najważniejszych elementów rynku podzespołów półprzewodnikowych mocy.

W 1983 roku skończył Wydział Elektroniki na Politechnice Warszawskiej i swoją karierę zawodową rozpoczął w Fabryce Półprzewodników „Tewa”. Od 1989 roku pracował w mini-fabryce ASICów Elpol-Atmos, skąd w lutym 1997 przeniósł się do Siemens-Matsushita Components, z którego powstała firma EPCOS (podzespoły pasywne).
Do onsemi Grzegorz trafił w październiku 2016 roku, wraz z przejętą Fairchild Semiconductor, gdzie był zatrudniony od maja 2011 roku. Po ośmiu latach pracy w firmie onsemi, 5 kwietnia 2024 roku przeszedł na emeryturę i postanowił przekazywać swoje doświadczenie oraz wiedzę o produkcji i sprzedaży półprzewodników pisząc artykuły, które będziemy publikować cyklicznie na portalu Mikrokontroler.pl