Wirtualne ogrodzenie dla bydła z zastosowaniem Cellular IoT i Bluetooth LE firmy Nordic
Norweska firma technologiczna Monil wprowadziła na rynek obrożę z łącznością komórkową, która eliminuje potrzebę ustawiania tradycyjnego ogrodzenia dla zwierząt hodowlanych. Urządzenie jednocześnie monitoruje dobrostan wypasanego bydła.
W obroży – Monil Collar, którą można założyć na szyję wypasanego byka lub krowy, zostały zastosowane układy SiP nRF9160 i SoC nRF52833 firmy Nordic Semiconductor służące do precyzyjnego monitorowania pozycji bydła i zapewniające łączność komórkową IoT i Bluetooth LE ze smartfonem farmera.
Bezprzewodowa łączność umożliwia rolnikom tworzenie wirtualnych ogrodzeń, a następnie monitorowanie zwierząt w czasie zbliżonym do rzeczywistego. W ten sposób można sprawdzać, czy wypasane stado pozostaje w wyznaczonych granicach. Zintegrowane czujniki pozwalają również rolnikom na zdalne przeglądanie danych, które mogą wskazywać na obawy dotyczące dobrostanu zwierząt gospodarskich.
Po założeniu obroży na szyję zwierzęcia, rolnicy mogą korzystać z aplikacji Monil na smartfony. Jest w niej definiowany obszar wypasu, a gdy krowa zbliża się do wirtualnej granicy, obroża emituje dźwięk. Jeśli krowa zignoruje dźwięk, zastosowany zostanie delikatny impuls elektryczny. Po trzech rundach dźwięków i impulsów elektrycznych system zatrzymuje się, a rolnik otrzymuje natychmiastowe powiadomienie, że krowa wyszła poza wyznaczony obszar pastwiska. Okres szkolenia trwający do 10 dni pozwala krowom nauczyć się reagować na sygnały i wypasać się na zaplanowanych i nieogrodzonych obszarach.
– Być może największą wartością dla rolnika jest spokój ducha, kiedy wie, że ze zwierzętami jest wszystko w porządku i zna miejsce, w którym się znajdują – mówi Geir Mortem Mellem, CTO w Monil.
Wydajny procesor umożliwia diagnostykę
Oprócz dostarczania danych o lokalizacji zwierząt, urządzenie integruje szereg czujników w celu zapewnienia diagnostyki urządzenia, a także informacji o zwierzętach. Na przykład zintegrowana inercyjna jednostka pomiarowa może potwierdzić, czy krowa pozostaje w bezruchu przez dłuższy czas, co może wskazywać na chorobę lub zranienie. W obroży Monil Collar zastosowany jest potężny procesor nRF9160 SiP 64 MHz Arm® Cortex®-M33 z dużą pamięcią 1 MB Flash i 256 KB RAM do zbierania i przetwarzania danych z czujników. Korzystając z wielomodowego modemu LTE-M/NB-IoT nRF9160 SiP, urządzenie przesyła zebrane dane i dane o lokalizacji zwierzęcia do chmury, do której rolnik może uzyskać dostęp za pośrednictwem aplikacji.
– Kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zastosowaniu układu SiP nRF9160 w obroży Monil Collar było zużycie energii. Do zapewnienia, że stworzyliśmy produkt o niskim poborze mocy bardzo przydatny okazał się zestaw Power Profiler Kit II firmy Nordic – dodał Geir Mortem Mellem.
Zasilany energią słoneczną
Zasilane baterią litowo-polimerową urządzenie można ładować pozyskaną energią słoneczną. Po czterech miesiącach ciągłego użytkowania wdrożone obroże Monil miały nadal ponad 90% żywotności baterii. Wynik taki osiągano nawet w krótszych jesiennych godzinach dziennych. Bardzo niskie zużycie energii przez układ SiP nRF9160 miało kluczowe znaczenie przy zasilaniu słonecznym. SiP obsługuje zarówno tryby oszczędzania energii PSM, jak i eDRX. Zarówno dla LTE-M, jak i NB-IoT prąd PSM wynosi zaledwie 2,7 µA, a przy interwale eDRX wynoszącym 655 s średni prąd wynosi 6 µA dla LTE-M i 9 µA dla NB-IoT.
nRF Connect SDK umożliwia utrzymanie rozwoju oprogramowania na jednej platformie zarówno dla nRF9160 SiP, jak i nRF52833 SoC.
Źródło: informacje prasowe