Konsumenci dostrzegają duży potencjał w zakresie ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju – ankieta o targach electronica 2024
Międzynarodowa ankieta o targach electronica 2024 w Monachium.
- Ponad 60 procent oczekuje przystępnej cenowo i czystej energii;
- Różne stopnie otwartości na technologię;
- Respondenci postrzegają swoje codzienne życie jako łatwiejsze dzięki elektronice i cyfryzacji.
Technologie cyfrowe umożliwiają firmom skutecznie realizować cele zrównoważonego rozwoju. Pomimo znacznych różnic w akceptacji i intensywności korzystania z inteligentnego domu i inteligentnej mobilności, konsumenci w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji dostrzegają podobnie wysoki potencjał ochrony klimatu dzięki technologiom cyfrowym. Taki wniosek płynie z reprezentatywnej ankiety przeprowadzonej przez wiodące na świecie targi electronica, które odbędą się w Monachium w dniach 12-15 listopada 2024 roku. W lipcu 2024 r. firma Merkle Research & Insights przeprowadziła ankietę wśród 3000 osób z Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Chin.
Znaczące korzyści dzięki cyfryzacji i tworzeniu sieci kontaktów
64 procent respondentów w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Chinach oczekuje, że rozwiązania cyfrowe zapewnią przystępną cenowo i czystą energię. Podobnie, 64 procent Niemców postrzega to jako ważny element dla zrównoważonych miast i gmin. Chiny znajdują się na szczycie listy z 78 procentami. 89% respondentów z tego kraju jest przekonanych, że cyfryzacja i tworzenie sieci dają również znaczne korzyści w sferze prywatnej. Niemcy osiągnęły jednak najniższą wartość spośród wszystkich pięciu badanych krajów. Tylko 66% Niemców zgadza się ze stwierdzeniem, że ich inteligentny dom jest energooszczędny i wpływa na mniejsze zużycie zasobów.
– Tworzenie sieci i elektryfikacja, na przykład poprzez elektromobilność, niewątpliwie prowadzą do społeczeństwa neutralnego dla klimatu – mówi dr Reinhard Pfeiffer, dyrektor generalny Messe München. – Badanie pokazuje, że nadal istnieje zapotrzebowanie na informacje, dlatego musimy przedyskutować, w jaki sposób możemy sprawić, by społeczeństwo było bardziej entuzjastycznie nastawione do rozwiązań cyfrowych. Jako międzynarodowe spotkanie branżowe, electronica oferuje idealną platformę do promowania otwartości na technologię.
Osiągnięcie ekologicznej i cyfrowej transformacji dzięki innowacyjnym technologiom
ZVEI, Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Elektronicznego i Cyfrowego, postrzega trzy niezwykle ważne trendy elektryfikacji, cyfryzacji i automatyzacji jako kluczowe dźwignie w przejściu do neutralnego dla klimatu społeczeństwa przemysłowego.
Zielona i cyfrowa transformacja, do której dąży Europa i Niemcy, może zostać osiągnięta tylko wtedy, gdy konsekwentnie zastosujemy ogromną skuteczną moc trzech megatrendów – mówi prezes ZVEI dr Gunther Kegel. – Ważne jest, aby wymogi regulacyjne były lepiej dostosowane niż wcześniej. Zamiast dążyć do nadmiernej regulacji w najdrobniejszych szczegółach, politycy powinni stworzyć ramy sprzyjające inicjatywie przedsiębiorczości i zaufaniu do innowacji technologicznych.
Chiny: Ponad połowa użytkowników pojazdów jeździ już samochodem z alternatywnym napędem
Badanie przeprowadzone przez firmę electronica w imponujący sposób pokazuje, jak bardzo samochody z alternatywnymi napędami są już rozpowszechnione w Chinach. Podczas gdy 51 procent respondentów jeździ tam samochodami elektrycznymi lub wodorowymi, w Niemczech odsetek ten wynosi 13 procent. We Francji i we Włoszech odsetek ten jest jeszcze niższy (odpowiednio 10% i 9%) . Podobny obraz wyłania się w odniesieniu do akceptacji ofert współdzielenia mobilności. 67% Chińczyków aktywnie z nich korzysta, ale tylko 17% Niemców. Najniższy wskaźnik występuje w Wielkiej Brytanii i wynosi 9%.
Chociaż w zależności od kraju istnieją różne stopnie otwartości na technologię, respondenci we wszystkich krajach biorących udział w badaniu electronica zgadzają się, że rozwój elektroniczny i technologie cyfrowe ułatwiają im codzienne życie. W porównaniu do codziennego życia 15 lat temu, 59% Niemców uważa, że wszystko staje się łatwiejsze. Włochy zajmują pierwsze miejsce z wynikiem 64%, a na drugim miejscu plasują się Chiny z wynikiem 62%.
Społeczeństwo elektryczne jako główny temat
Na targach electronica, które odbędą się w Monachium w dniach od 12 do 15 listopada 2024 r., droga do All Electric Society będzie centralnym punktem poprzez przedstawienie odpowiednich innowacji, prezentacje zorientowane na zastosowania i dyskusje społeczno-polityczne, takie jak głośny okrągły stół CEO. Wielki odzew na targi pokazuje również, jak aktualny jest ten temat. Po raz pierwszy wystawcy targów electronica 2024 z ponad 50 krajów zajmą wszystkie 18 hal (wraz z targami SEMICON Europa odbywającymi się równolegle w dwóch halach).
Źródło: informacje prasowe