XTPL opracował prototyp multigłowicy do druku autorską technologią UPD – do zastosowania w branży elektroniki drukowanej
Prototyp multigłowicy do druku autorską technologią UPD (Ultra Precise Dispensing) umożliwił demonstrację równoległego i precyzyjnego druku z 8 dysz jednocześnie, przy zachowaniu niezależności sterowania każdym z 8 kanałów. Prace B+R nad multigłowicą będą kontynuowane w latach 2025-2026 w bliskim dialogu z zainteresowanymi klientami.
– Osiągnięty kamień milowy w pracach B+R nad multigłowicą do druku technologią UPD to jedno z najważniejszych wydarzeń dla XTPL w całym 2024 roku. W ostatnich latach rozpoczęliśmy z sukcesem komercjalizację naszej technologii UPD w pierwszych produktach, takich jak Delta Printing System i głowicach drukujących, które opierały się na druku jedną dyszą. […] Jako pierwsi zademonstrowaliśmy równoległy druk wieloma dyszami precyzyjnych struktur z nanotuszami o wysokiej lepkości, łącząc najważniejsze wyróżniki technologii UPD […]. Rozwiązanie zostało już odpowiednio zabezpieczone zgłoszeniem patentowym, a my kontynuujemy intensywne prace B+R nakierowane na skomercjalizowanie nowego rozwiązania XTPL – powiedział prezes Filip Granek.
– Oferowane przez nas dziś produkty są wystarczające do aktualnie rozwijanych przez XTPL projektów, w tym tych najbardziej zaawansowanych, gdzie na 4 prototypowych maszynach przemysłowych na świecie z naszą głowicą drukującą w środku wiodący globalni producenci zaawansowanej elektroniki testują nasze rozwiązanie. To, co identyfikujemy na rynku, bazując na potrzebach jego istniejących klientów, to nowe szanse rynkowe, które możemy zaspokoić rozwiązaniem multigłowicy. Oczekujemy, że włączenie jej w kolejnych latach do naszego portfolio produktowego znacząco zwiększy potencjał sprzedażowy XTPL, umożliwiając nam dostęp do nowych rynków i klientów. Większa szybkość druku (multiplikacja głowic) oraz możliwość jednoczesnego druku różnych materiałów (niezależność każdej z dyszy) to połączenie, które znacząco poszerza potencjalne wykorzystanie technologii UPD i produktów o nią opartych w produkcji nowoczesnej mikroelektroniki – dodał Granek.
Technologia UPD (Ultra Precise Dispensing) pozwala nanosić na niemal dowolne podłoże, np. elektroniczną płytkę PCB, niezwykle małe ilości specjalnych materiałów z dokładnością do 1 μm, tzw. mikrometra (1-milionowa część metra).
– Po zakończeniu dalszych prac B+R, zamierzamy nowe rozwiązanie oferować jako niezależną sprzedaż multigłowic drukujących do producentów przemysłowych maszyn do wytwarzania mikroelektroniki, a także wzbogacić o nie jeden z wariantów opracowywanego obecnie produktu urządzenia DPS+, które będzie mogło wykorzystać atuty multigłowicy – podsumował członek zarządu ds. finansowych Jacek Olszański.
XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Opracowana w XTPL technologia znajduje zastosowanie w obszarach rosnącej branży elektroniki drukowanej m.in. półprzewodników, wyświetlaczy i zaawansowanych płytek PCB. Akcje spółki zadebiutowały na rynku głównym GPW w 2019 r.
Źródło: Stockwatch