Projektowanie elektroniki powinno być świadome – twierdzi dr inż. Rafał Stępień, organizator Hardware Design Masterclasses 2024

Już za kilka dni we Wrocławiu 120 inżynierów weźmie udział w drugiej edycji konferencji poświęconej zagadnieniom współczesnej elektroniki i problemom związanym z jej projektowaniem, funkcjonalnością i testowaniem. Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia w hotelu Diament, a jego sponsorami są firmy: Nordes (wrocławski EMS) oraz Altium LLC – producent oprogramowania do projektowania schematów i płyt PCB. Gospodarzem, a zarazem jednym z prelegentów jest Rafał Stępień, konstruktor i trener, właściciel firmy DoktorTronik. Nazwiska innych wykładowców oraz planowane przez nich tematy dostępne są w agendzie na końcu artykułu.

Dr inż Rafał Stępień
Dr inż. Rafał Stępień

Inżynierowie, którzy zarejestrowali się na kwietniowe spotkanie, będą mogli po raz kolejny wymienić się doświadczeniami i wiedzą oraz porozmawiać o ewentualnej współpracy w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii. Program poprzedniej konferencji, z listopada 2023 roku, został bardzo dobrze oceniony i Rafał Stępień przewiduje, że druga edycja również pozytywnie zaskoczy uczestników.

Konferencja Hardware Design Masterclasses dedykowana jest przede wszystkim zagadnieniom w projektowaniu elektroniki, w tym projektowaniu świadomemu, z głową i zrozumieniem tego, co się robi — powiedział Rafał podczas naszej rozmowy, kiedy zapytałam go o główny cel przedsięwzięcia. — Mówię tak, ponieważ wiem, że takie projektowanie może być również nieświadome, zwłaszcza gdy bazuje na gotowych wzorcach i rozwiązaniach. Taka odtwórcza praca prowadzi niekiedy do problemów w sytuacji, kiedy coś się nie działa zgodnie z oczekiwaniami, a inżynier, który nie zaprojektował w pełni całego układu, napotyka na problemy ze zrozumieniem działania. Istnieją oczywiście rozwiązania kanoniczne, ale bardzo często trzeba je dostosowywać do budżetu projektu i jego ram czasowych.

Zależy mi na wysokim poziomie merytorycznym konferencji, który można osiągnąć np.  poprzez pokazanie schematów czy też symulacji lub analiz dotyczących zrealizowanych prac — zaznaczył Rafał. — Sądzę, że uczestnicy potrzebują wartościowych informacji i chętnie posłuchają o podejmowanych wyzwaniach i rzeczywistych próbach mierzenia się z problemami w elektronice, szczególnie jeśli droga do ich rozwiązania nie była łatwa. Takie konkretne projekty są ciekawe i można na ich podstawie wiele się nauczyć. Sami uczestnicy mają spory wpływ na przebieg konferencji, ponieważ przy planowaniu istotną kwestią jest ankieta udostępniana przeze mnie w mediach społecznościowych – to uczestnicy proponując swoje pomysły i tematy do przedyskutowania mają zasadniczy wpływ na event. Często są to przypadki, z którymi zetknęli się podczas swojej pracy i chcieliby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Poziom pierwszej edycji przerósł moje oczekiwania. Nie sądziłem, że w Polsce mamy tak wielu wspaniałych inżynierów i projektów ich autorstwa.

Konferencja we Wrocławiu jest bezpłatna i wszyscy, którzy zdecydowali się w niej uczestniczyć, mają formalności ograniczone do minimum. Wystarczy tylko rejestracja oraz zaplanowanie czasu przyjazdu. Pragnę przy tej okazji wyrazić wdzięczność firmom Nordes oraz Altium LLC, ponieważ dzięki przekazanym środkom, będę mogł ugościć inżynierów nie tylko znakomitymi wykładami ale również cateringiem. Chciałbym, aby każdy uczestnik znalazł w tej konferencji potencjalne rozwiązania swoich wyzwań projetowych, inspirację do rozwoju swoich kompetencji i przede wszystkim dobrze się bawił. W listopadzie, podczas jesiennej edycji HDM2024, zadeklarowana liczba uczestników wzrosła do 150 osób. Zachęcam również do sponsoringu inne firmy – na pewno uda się nam znaleźć wspólny mianownik w zakresie wzajemnych oczekiwań — dodał Rafał.

Takiej mistrzowskiej konferencji nie udałoby się zorganizować bez pasji i osobistego zaangażowania Rafała. Przyznał, że elektronika niemal od zawsze była w centrum jego zainteresowań. Wspomnieniami w tym zakresie sięga dzieciństwa, kiedy to rozkładał na części różne urządzenia elektroniczne (głównie audiowizualne) pragnąc się dowiedzieć, w jaki sposób działają. Od prawie 20 lat zajmuje się elektroniką profesjonalnie, ale wciąż chętnie eksperymentuje. Ukończył studia w 2008 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tam też po pięciu latach zrobił doktorat. W międzyczasie i potem aż do roku 2016 był związany zawodowo z firmą Merawex, gdzie nauczył się projektować elektronikę w sposób bardzo przemyślany. Tę filozofię teraz przekazuje podczas swoich szkoleń. Począwszy od 2014 roku brał udział w dwóch dużych projektach, w których pełnił rolę starszego konstruktora i kierownika prac badawczo-rozwojowych. Pierwszy projekt – DABCAST – dotyczył nadajnika radiowego systemu DAB+ i był finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horizon 2020, drugi natomiast – Connected Agro – ze środków NCBiR (Agrotech).

Uważam, że nie ma lepszej szkoły niż realizacja projektu, podczas której inżynier nabywa większą część swoich umiejętności, pozostała pochodzi np. ze szkoleń, które prowadzę — zapewnił Rafał. — Szkolenia, które oferuję, opierają się np. na konkretnych przykładach implementacji pewnych bloków funkcjonalnych, jak chociażby przetwornika analogowo-cyfrowego, projektowaniu PCB, doborze komponentów, dobrych praktykach inżynierskich a także pracy przy tablicy lub flipcharcie razem z uczestnikami. Szkolenia są ubarwione demonstracjami na żywo, podczas których uczestnicy mogą naocznie zaobserwować wiele zjawisk. Ponadto staram się rozmawiać z inżynierami o ich aktualnych potrzebach i rozwiązywać z nimi problemy, które zgłaszają (także w trakcie szkoleń). Tego typu podejście bywa również weryfikowane audytem Dekra Certification związanego z posiadanym przez moją firmę certyfikatu SUS2.0 (Standardowej Usługi Szkoleniowej).

Zapytany o to, kiedy wpadł na pomysł organizowania szkoleń, Rafał nawiązał do swoich doświadczeń z lat 2016 – 2017. Kiedy w 2017 roku korporacja, w której pracował, zatrudniała wielu nowych inżynierów, pomyślał, że warto byłoby stworzyć dla nich platformę wiedzy opartą na wieloletnim doświadczeniu specjalistów w danej dziedzinie. W 2018 roku założył własną firmę i zaczął pracować nad konspektem szkoleniowym. Pierwszy przeznaczony był dla programistów systemu embedded i miał na celu przekazanie wiedzy w zakresie testowania takich systemów w sposób bezpieczny dla programisty jak i dla samej elektroniki. Materiały, które wówczas przygotował, okazują się użyteczne do dzisiaj.

W swoich szkoleniach Rafał podkreśla ważną rolę współpracy w dążeniu do celu i rozwiązywaniu po drodze problemów natury technicznej. Obecnie, jako dyrektor techniczny zespołu pracującego nad projektami wielokanałowych precyzyjnych systemów pomiarowych dla przemysłu kosmicznego, lotniczego oraz energetyki jądrowej, doskonale wie, że najważniejsza jest wspólna wizja zespołu, jego kompetencje oraz silna kultura organizacyjna.

Inżynierowie, którzy “znają temat” i wiedzą, do czego dążą, tak naprawdę nie potrzebują managementu, tylko zaufania. Sami wiedzą, co mają robić i jak ten cel osiągnąć, a spotkania projektowe i metodologie zarządzania projektami potrzebne są jedynie po to, aby się zorientować w jakim miejscu są i co jeszcze należy poprawić, a także aby uniknąć ewentualnych opóźnień. I to jest jeden z ważniejszych elementów świadomego projektowania – o ile nie jeden z najważniejszych — podkreślił na koniec dr inż. Rafał Stępień

Rozmawiała i opracowała Agnieszka Kubasik

Mikrokontroler.pl jest patronem medialnym II edycji Konferencji Hardware Design Masterclasses we Wrocławiu

O autorze