Już milion zestawów projektowych dla mikrokontrolerów STM32 i STM8 dotarło na rynek!

milion

Firma STMicroelectornics ogłosiła dostarczenie na rynek miliona zestawów projektowych dla swych mikrokontrolerów z rodziny STM32 i 100.000 zestawów dla rodziny STM8, dzięki którym projektanci na całym świecie mogą tworzyć małe, lecz zaawansowane urządzenia.

Każdy zestaw projektowy pozwala w krótkim czasie rozpocząć tworzenie produktu i ułatwia szybkie dostarczenie go na rynek – zarówno w przypadku kilkuset sztuk, jak i milionów urządzeń. Zestawy obejmują zastosowania od ubieralnych monitorów stanu zdrowia, przez czujniki stanu otoczenia i inteligentne mierniki, do kontrolerów przemysłowych, wyposażenia inteligentnych domów i wielu innych.

Duże rodziny układów, które obejmują szeroki zakres wydajności i funkcjonalności, zapewniają swobodę w doborze elementów oraz skalowalność. Obecnie w ofercie jest ponad 700 wariantów STM32 i 129 wariantów układów STM8, w tym mikrokontrolerów o zwiększonej wytrzymałości dla motoryzacji. Wszystkie te układy zostały zaprojektowane tak aby zapewnić wysoką wydajność i dysponują licznymi wbudowanymi funkcjami upraszczającymi projekt. Ponadto charakteryzuje je duża synergia z ofertą czujników ruchu MEMS i mikrofonów.

Strategia rozwoju mikrokontrolerów ST polega na oferowaniu zestawów projektowych w cenach przystępnych dla każdego, od niezależnych konstruktorów i projektantów lub małych firm projektowych począwszy, do dużych dostawców OEM. Za jedyne kilkanaście dolarów dostępne są płytki projektowe STM32 Nucleo, które oferują projektantom sprzętu wszystko, czego potrzebują oni do rozpoczęcia projektów opartych na układach z 32-bitowej rodziny STM32. Dostępne karty rozszerzeń pozwalają dodać nowe funkcje w miarę potrzeb.

Płytki rozszerzeń STM32 Nucleo dostępne w ofercie ST obejmują takie zastosowania, jak wykrywanie ruchu, obsługa mikrofonu, komunikacja za pomocą Bluetooth Low Energy (BLE) lub innych protokołów bezprzewodowych i NFC, cyfrowe systemy audio lub systemy sterowania napędem. Użytkownicy mogą też skorzystać z płytek rozszerzeń tworzonych przez społeczności open-source, takie jak Arduino. Połączenie platformy STM32 Nucleo o płytkami rozszerzeń w postaci pakietów STM32 Nucleo pozwala łatwo wykorzystać gotowe rozwiązania systemowe. Przykładowo, kompletny pakiet sterowania napędem STM32 Nucleo zawiera mały, niskonapięciowy silnik bezszczotkowy (BLCD), kartę rozszerzeń dla napędów dużej mocy, jak również płytkę STM32 Nucleo-F3. To rozwiązanie pozwala każdemu na wypróbowanie rozwiązań wykorzystujących sterowanie napędem, zdobycie doświadczenia i budowę prototypów.

Pakiety oprogramowania STM32Cube zawierają narzędzia do konfiguracji mikrokontrolera, przykładowe kody do samodzielnego zastosowania, oprogramowanie pośrednie do obsługi wbudowanych układów peryferyjnych i pamięci, a także kreatory do zarządzania zegarem, wyprowadzeniami i zużyciem mocy.

Zestawy STM32 Discovery, które stanowią zintegrowaną platformę projektową, mieszczą w sobie mikrokontrolery STM32 wraz z komponentami takimi, jak mikrofony MEMS ST, czujniki zbliżeniowe i czujniki ruchu czy wyświetlacz LCD, pozwalając na demonstrację konkretnych funkcji czy zastosowań.

Podobny ekosystem jest dostępny dla projektantów korzystających z 8-bitowych mikrokontrolerów STM8. Obejmuje on wiele płytek ewaluacyjnych i płytek Discovery, jak również oprogramowanie dla systemów wbudowanych, w tym przykładowe kody źródłowe. Istnieją biblioteki przeznaczone do takich zastosowań, jak wykrywanie dotyku i przetwarzanie audio, a także pakiet bezpieczeństwa funkcjonalnego pomagający uzyskać certyfikat IEC 60730 klasy B dla systemów krytycznych dla bezpieczeństwa.

Dostępne są również liczne narzędzia ewaluacyjne przeznaczone do konkretnych zastosowań, które pozwalają projektantom szybko zareagować na zapotrzebowanie szybko rozwijających się rynków, takich jak inteligentne budynki, urządzenia medyczne i wspomagające zdrowy tryb życia, sprzęty AGD, cyfrowe produkty użytkowe, inteligentne systemy przemysłowe, oświetlenie czy kontrola silnika.

Płytki ewaluacyjne są bardzo proste w użyciu i zawierają zintegrowany debugger, który pozwala uniknąć podłączania dedykowanych sond w celu monitorowania sygnału. Umożliwia również programowanie pamięci Flash metodą „przeciągnij-i-upuść”.

Dodatkowe możliwości daje zgodność ze środowiskami projektowymi firm niezależnych, takimi jak IAR EWARM czy Keil MDK-ARM, a także otwartymi środowiskami, np. z darmowym AC6 SW4STM32. Dostępne są również narzędzia sieciowe ARM mbed.

Podsumowując:

  • Te przystępne cenowo narzędzia można łatwo rozszerzyć o nowe funkcje. Dostępne oprogramowanie ułatwia rozpoczęcie projektowania z użyciem 8- i 32-bitowych mikrokontrolerów ST.
  • Bogaty wybór mikrokontrolerów to zarazem także szeroki zakres cen, wydajności i funkcjonalności, co zaspokaja zróżnicowane potrzeby i zapewnia skalowalność projektów.
  • Architektura o wysokiej sprawności energetycznej i możliwość łączenia z układami MEMS ST stanowi kompletną ofertę dla projektantów inteligentnych produktów.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.st.com/stm8-stm32evaltools.

 

O autorze