8 i 32: ekspresowy przegląd mikrokontrolerów z oferty STM32
Niebagatelne znaczenie dla programistów korzystających z mikrokontrolerów STM32 ma łatwa dostępność środowisk programistycznych, których coraz większa liczba jest dostępna bezpłatnie. Doskonałym przykładem takiego ściśle dedykowanego dla mikrokontrolerów STM32 środowiska jest TrueSTUDIO w wersji Lite, opracowane przez szwedzką firmę Atollic. Staje się to możliwe dzięki stosowaniu w pakietach narzędziowych kompilatora ARM-GCC i Eclipse jako IDE – obydwa dostępne bezpłatnie na licencji GPL. Wartymi wspomnienia atutami rodziny STM32 są także dostępne tanie, przy tym w pełni funkcjonalne, interfejsy sprzętowe umożliwiające debugowanie pracy mikrokontrolerów oraz szeroka gama dostępnych zestawów ewaluacyjnych i uruchomieniowych o różnych możliwościach, wyposażeniu i cenach.
STM8: szybko, dużo, tanio
Architektura 8-bitowych mikrokontrolerów STM8 jest jedną z najbardziej zaawansowanych i najszybszych na rynku, co wynika m.in. z zastosowania w CPU 3-poziomowego pipelineingu, zaimplementowania zaawansowanych instrukcji arytmetycznych, wbudowania w mikrokontrolery pamięci Flash z 32-bitowym interfejsem i zoptymalizowaniu rozwiązań sprzętowych pod kątem aplikacji pisanych w języku C (jak: 16-bitowy rejestr indeksowy, liniowy obszar adresowy do 16 MB, zaawansowane możliwości modyfikowania wskaźnika stosu, a także rozbudowane tryby adresowania).
Rys. 3. Zestawienie wyposażenia mikrokontrolerów STM8S
Rodzina mikrokontrolerów STM8 składa się z dwóch podrodzin: podstawowej STM8S (rys. 3) oraz STM8L (rys. 4), o obniżonym poborze mocy, przeznaczonych do stosowania w aplikacjach zasilanych bateryjnie. W obydwu podrodzinach zastosowano zbliżone „rdzenie” zintegrowane z podstawowymi blokami peryferyjnymi, obudowane – w zależności od wersji mikrokontrolera i przynależności do podrodziny – dodatkowymi peryferiami.
Mikrokontrolery STM8S są dostępne z pamięciami Flash o pojemności od 4 do 128 kB i od 1 do 6 kB, są one montowane w obudowach od 20-wyprowadzeniowych TSSOP i QFN do LQFP80. W podobnych obudowach są dostępne mikrokontrolery STM8L, które wyposażono w pamięci Flash o pojemności od 4 do 64 kB i pamięci SRAM o pojemności 1,5 kB lub 2 kB. Mikrokontrolery STM8L152 są wyposażone w kontroler segmentowego LCD o organizacji 4×28.
Rys. 4. Zestawienie wyposażenia mikrokontrolerów STM8L
Programiści piszący aplikacje dla STM8 mogą korzystać z kilku dostępnych kompilatorów języka C, oferowanych m.in. przez firmy: IAR, Cosmic Software i Raisonance. Bezpłatne IDE z kompilatorem asmblera (ST Visual Develop) oferuje także producent mikrokontrolerów, który bardzo dba także o propagowanie tanich narzędzi uruchomieniowych, pośród których furrorę na świecie robi STM8S-Discovery Kit z mikrokontrolerem STM8S105C i debuggerem-programatorem USB/SWIM w cenie ok. 44 zł… Mocno podkreślanym przez producenta atutem mikrokontrolerów STM8 jest dostępność bibliotek programowych, które „wyposażają” mikrokontrolery z tej rodziny w klawiatury bezstykowe (Touch Sensing Library). Ich funkcjonowanie można przetestować m.in. na zestawie STM8S-Discovery Kit.
Słowo na koniec
Jak widać z tego krótkiego przeglądu, konstruktorzy i programiści zaprzyjaźnieni z mikrokontrolerami produkowanymi przez STMicroelectronics nie mają powodów żeby być niezadowolonymi zwłaszcza, że zapowiedzi dotyczące dalszego rozwoju rodziny STM32 brzmią nad wyraz apetycznie…