LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

8 i 32: ekspresowy przegląd mikrokontrolerów z oferty STM32

Niebagatelne znaczenie dla programistów korzystających z mikrokontrolerów STM32 ma łatwa dostępność środowisk programistycznych, których coraz większa liczba jest dostępna bezpłatnie. Doskonałym przykładem takiego ściśle dedykowanego dla mikrokontrolerów STM32 środowiska jest TrueSTUDIO w wersji Lite, opracowane przez szwedzką firmę Atollic. Staje się to możliwe dzięki stosowaniu w pakietach narzędziowych kompilatora ARM-GCC i Eclipse jako IDE – obydwa dostępne bezpłatnie na licencji GPL. Wartymi wspomnienia atutami rodziny STM32 są także dostępne tanie, przy tym w pełni funkcjonalne, interfejsy sprzętowe umożliwiające debugowanie pracy mikrokontrolerów oraz szeroka gama dostępnych zestawów ewaluacyjnych i uruchomieniowych o różnych możliwościach, wyposażeniu i cenach.

STM8: szybko, dużo, tanio

Architektura 8-bitowych mikrokontrolerów STM8 jest jedną z najbardziej zaawansowanych i najszybszych na rynku, co wynika m.in. z zastosowania w CPU 3-poziomowego pipelineingu, zaimplementowania zaawansowanych instrukcji arytmetycznych, wbudowania w mikrokontrolery pamięci Flash z 32-bitowym interfejsem i zoptymalizowaniu rozwiązań sprzętowych pod kątem aplikacji pisanych w języku C (jak: 16-bitowy rejestr indeksowy, liniowy obszar adresowy do 16 MB, zaawansowane możliwości modyfikowania wskaźnika stosu, a także rozbudowane tryby adresowania).

 

Rys. 3. Zestawienie 
wyposażenia mikrokontrolerów STM8S

Rys. 3. Zestawienie wyposażenia mikrokontrolerów STM8S

 

 

Rodzina mikrokontrolerów STM8 składa się z dwóch podrodzin: podstawowej STM8S (rys. 3) oraz STM8L (rys. 4), o obniżonym poborze mocy, przeznaczonych do stosowania w aplikacjach zasilanych bateryjnie. W obydwu podrodzinach zastosowano zbliżone „rdzenie” zintegrowane z podstawowymi blokami peryferyjnymi, obudowane – w zależności od wersji mikrokontrolera i przynależności do podrodziny – dodatkowymi peryferiami.
Mikrokontrolery STM8S są dostępne z pamięciami Flash o pojemności od 4 do 128 kB i od 1 do 6 kB, są one montowane w obudowach od 20-wyprowadzeniowych TSSOP i QFN do LQFP80. W podobnych obudowach są dostępne mikrokontrolery STM8L, które wyposażono w pamięci Flash o pojemności od 4 do 64 kB i pamięci SRAM o pojemności 1,5 kB lub 2 kB. Mikrokontrolery STM8L152 są wyposażone w kontroler segmentowego LCD o organizacji 4×28.

 

Rys. 4. Zestawienie 
wyposażenia mikrokontrolerów STM8L

Rys. 4. Zestawienie wyposażenia mikrokontrolerów STM8L

 

 

Programiści piszący aplikacje dla STM8 mogą korzystać z kilku dostępnych kompilatorów języka C, oferowanych m.in. przez firmy: IAR, Cosmic Software i Raisonance. Bezpłatne IDE z kompilatorem asmblera (ST Visual Develop) oferuje także producent mikrokontrolerów, który bardzo dba także o propagowanie tanich narzędzi uruchomieniowych, pośród których furrorę na świecie robi STM8S-Discovery Kit z mikrokontrolerem STM8S105C i debuggerem-programatorem USB/SWIM w cenie ok. 44 zł… Mocno podkreślanym przez producenta atutem mikrokontrolerów STM8 jest dostępność bibliotek programowych, które „wyposażają” mikrokontrolery z tej rodziny w klawiatury bezstykowe (Touch Sensing Library). Ich funkcjonowanie można przetestować m.in. na zestawie STM8S-Discovery Kit.

Słowo na koniec

Jak widać z tego krótkiego przeglądu, konstruktorzy i programiści zaprzyjaźnieni z mikrokontrolerami produkowanymi przez STMicroelectronics nie mają powodów żeby być niezadowolonymi zwłaszcza, że zapowiedzi dotyczące dalszego rozwoju rodziny STM32 brzmią nad wyraz apetycznie…

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!