TWR-K40X256: zestaw rozwojowy dla mikrokontrolerów Freescale Kinetis K40

Firma Freescale wprowadziła do sprzedaży zestaw ewaluacyjny TWR-K40X256. Płytka ta jest kolejnym produktem z serii Tower System – uniwersalnej platformy rozwojowej o strukturze modułowej, która pozwala na zestawianie konfiguracji sprzętowej optymalnie dostosowanej do wymagań projektowych.


Zestaw TWR-K40X256 powstał w oparciu o mikrokontroler Freescale K40 z rodziny Kinetis, bazującej na rdzeniu ARM Cortex-M4. Zastosowany na płytce model to 144-pinowy układ w obudowie typu MAPBGA. Mikrokontroler charakteryzuje się częstotliwością taktowania do 100 MHz i został wyposażony w 256 kB pamięci Flash, 64 kB SRAM oraz dodatkową pamięć FlexMemory. Wśród zasobów wewnętrznych mikrokontrolera znajduje się rozbudowana warstwa analogowa (przetworniki A/C i C/A, komparator analogowy, wzmacniacze operacyjne z programowalnym wzmocnieniem, źródło napięcia odniesienia) oraz liczne peryferia cyfrowe (interfejsy komunikacyjne, układy licznikowe i zegarowe, kontroler wyświetlacza LCD, moduł do obliczania sumy kontrolnej, interfejs do kart pamięci SDHC). Płytka ewaluacyjna zawiera ponadto liczne komponenty dodatkowe. Należą do nich: 3-osiowy układ akcelerometru, przyciski stykowe i pojemnościowe, złącza z wyprowadzeniami pinów mikrokontrolera, diody LED, port do transmisji na podczerwień, potencjometr, gniazda rozszerzeniowe dla podłączenia dodatkowych zestawów oraz programowania mikrokontrolera, złącze do karty pamięci oraz szereg innych elementów. W komplecie oprócz płytki ewaluacyjnej znajduje się moduł z wyświetlaczem LCD, przewód USB, pakiet oprogramowania oraz dokumentacja techniczna.
Producent oferuje zestaw w dwóch wariantach: podstawowym (TWR-K40X256, koszt $69 w USA), który jest autonomiczną płytką ewaluacyjną, oraz rozszerzonym (TWR-K40X256-KIT, koszt $139 w USA) będącym wersją podstawową uzupełnioną o płytki umożliwiające tworzenie konstrukcji modułowej zgodnej z platformą Tower System.
 TWR-K40X256 to interesujące rozwiązanie z zakresu zestawów rozwojowych dla mikrokontrolerów Kinetis K40. Duża funkcjonalność i możliwość łatwej rozbudowy pozwalają na znaczne przyspieszenie i zwiększenie elastyczności procesu projektowania urządzeń elektronicznych opartych na tych układach.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze