LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
IoT

Uniwersalny transkoder sygnałów mowy

 

 

 

 

Firma CML Microcircuits opracowała nowy układ transkodera sygnałów mowy CMX7261, który dzięki zapewnianej wysokiej jakości dźwięku i elastyczności zastosowania jest idealny do wielu aplikacji cyfrowej transmisji głosu, takich jak różne systemy radiokomunikacyjne, Software-Defined Radio (SDR), Voice-over IP (VoIP) czy Wireless Private Branch Exchange (Wireless PBX).

CMX7261 obsługuje popularne algorytmy kodowania PCM (liniowy, µ-law i A-law), G.729A i CVSD, umożliwiając transmisję w trybie full- lub half-duplex. Układ zapewnia kodowanie z analogowego sygnału mowy na jeden z wymienionych formatów, dekodowanie, a także konwersję pomiędzy obsługiwanymi formatami. Sygnały mogą być wprowadzane/wyprowadzane przez interfejs C-BUS, port PCM lub poprzez wejście i wyjście analogowe, wyposażone w regulację wzmocnienia, przetworniki A/C i C/A oraz odpowiednie filtry cyfrowe.

CMX7261 nie wymaga stosowania dodatkowych kodeków, układów DSP ani programowania przez użytkownika, co przyspiesza znacząco prace rozwojowe. Zastosowano w nim opracowaną przez CML technologię FirmASIC, dzięki której funkcje i własności układu mogą być konfigurowane za pośrednictwem specjalnego pliku Function Image, ładowanego podczas inicjalizacji układu z nadrzędnego mikrokontrolera lub zewnętrznej pamięci. Takie rozwiązanie ułatwia przyszłe modyfikacje, nawet w gotowym urządzeniu docelowym, poprzez opracowanie nowszych wersji pliku Function Image.

Inne istotne funkcje układu to detekcja aktywności głosu, zaawansowany interfejs szeregowy C-BUS, upraszczający i przyspieszający komunikację z nadrzędnym mikrokontrolerem, cztery uniwersalne wejścia/wyjścia (GPIO) oraz specjalny tryb testowy kodera/dekodera umożliwiający weryfikację jakości dźwięku.

CMX7261 pracuje przy zasilaniu 3,3 V i charakteryzuje się małym poborem mocy, również dzięki rozbudowanym funkcjom powersave. Jest dostępny w 64-końcówkowej obudowie VQFN. Wykorzystanie układu może ułatwić dostarczany przez CML zestaw ewaluacyjny.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!