Nowa rodzina mikrokontrolerów firmy Freescale z linii Kinetis

 

 

 

 

 

K50 to nazwa nowej podrodziny mikrokontrolerów, która rozszerzy ofertę linii ultra-energooszczędnych 32-bitowych układów Kinetis zbudowanych na rdzeniu ARM Cortex™-M4.

Wszystkie mikrokontrolery z tej rodziny są wyposażone w pamięć Flash w opracowanej przez Freescale technologii 90nm Thin Film Storage oraz pamięć FlexMemory, którą można skonfigurować do pracy jako EEPROM i/lub jako Flash.

Rodzina K50 składa się z dwunastu modeli, różniących się częstotliwością taktowania procesora (72/100 MHz), pojemnością pamięci Flash (128/256/512kB), SRAM (32/64/128kB) i Flex (32/256kB) oraz wbudowanymi peryferiami i interfejsami komunikacyjnymi. Nowością w stosunku do innych rodzin Kinetisów jest to, że K50 są wyposażone w analogową część pomiarową, na którą składają się: zintegrowane wzmacniacze operacyjne i transimpedancyjne, do dwóch przetworników A/C (16-bitowych, ze wzmacniaczami PGA) i C/A (12-bitowych), analogowe komparatory i źródło napięcia odniesienia. W połączeniu z energooszczędnym rdzeniem Cortex-M4, który wyposażony jest w zestaw komend DSP oraz kontrolerem Ethernet IEEE 1588, daje to mikrokontroler predysponowany szczególnie do zastosowań w przenośnych urządzeniach medycznych,  monitorujących i pomiarowych.

Mikrokontrolery z podrodziny K50 są poza tym wyposażone w: USB 2.0 On-The-Go (full-speed), niskomocowy moduł obsługujący wyświetlacz segmentowy (do 320 segmentów), obsługę pojemnościowych paneli dotykowych, interfejsy komunikacyjne (USB, UART z obsługą IrDA, SPI, I2C, I2S) oraz koprocesor szyfrujący.

Nowa rodzina jest kompatybilna z pozostałymi mikrokontrolerami Kinetis, zarówno jeśli chodzi o układ nóżek, obsługiwane peryferia, jak i software. Kinetis K50 mogą też być wykorzystywane w modułach platformy Tower System.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie firmy Freescale.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze