Robot Kit – zestaw ewaluacyjny Freescale dla mechatroników

 

Rys. 1. Zdjęcie zestawu 
Robot Kit oraz płytki
Tower Mechatronics

Rys. 1. Zdjęcie zestawu Robot Kit oraz płytki Tower Mechatronics

Robot Kit jest prostą w użyciu platformą demonstracyjną i rozwojową w formie dwunożnego robota kroczącego, pozwalającą łączyć mechanikę, elektronikę i oprogramowanie w jeden system. Wyposażony jest w cztery serwomechanizmy sterowane sygnałem PWM, metalowe nogi, „twarz” służącą do komunikacji oraz zestaw czujników, a sercem zestawu jest płytka Tower Mechatronics.

Płytka ta będąca jednym z modułów, których można używać w zestawach Tower System jest wyposażona w 32-bitowy mikrokontroler ColdFire MCF52259 z 64 kB pamięci RAM i 512 kB flash, 12-kanałowy, pojemnościowy czujnik dotyku MPR121, 3-osiowy akcelerometr MMA7455L, możliwość sterowania PWM do 8 serwomechanizmów oraz zintegrowany open-source’owy debugger BDM (sterowany przez 8-bitowy mikrokontroler 9S08JM60). Do Tower Mechatronics dostępne są płytki-córki rozszerzające ją o dodatkowe czujniki (ciśnienia, dotyku czy magnetometr). Płytkę można programować w C/C++ przy użyciu środowiska CodeWarrior oraz wbudowanego interfejsu OSBDM. Dla użytkowników nie mających doświadczenia z C/C++ oraz do szybkiego testowania można wykorzystać obsługiwany przez płytkę Robot Vision Toolkit oraz język RobotSee (prosty jak BASIC, ale oferujący możliwości C).

Szczegółowe informacje o Tower Mechatronics można znaleźć na poświęconej płytce stronie producenta.

Zestaw RobotKit jest też wyposażony w wymienioną wcześniej interaktywną „twarz” w postaci 7 diod LED i 12 paneli dotykowych. Istnieje oczywiście możliwość podłączania innych akcesoriów za pomocą interfejsów I2C, SPI, pinów GPIO i przetworników A/C oraz zasilania bateryjnego całego zestawu (4xAA). Szczegóły dot. Robot Kit można znaleźć na stronach producenta .

O autorze