Nowy scalony Real-Time Clock/Calendar firmy Microchip
Rys. 1. Schemat blokowy układów RTCC firmy Microchip
Firma Microchip wprowadziła na rynek swoją pierwszą rodzinę układów scalonych typu Real-Time Clock/Calendar (RTCC). Należące do niej układy MCP7941X, MPC7940X oraz MCP7930N są wyposażone w pamięć SRAM, adres MAC (EUI-48/EUI-64) oraz interfejs I2C, który ma pozwolić na skrócenie czasu wdrażania projektów (Time to Market), a przechodząc na zapasowe, bateryjne zasilanie zostawiają ślad w stosownym rejestrze (timestamp). Opcjonalnie mogą też mieć unikatowy numer identyfikacyjny Unique ID (7941X, 7940X) oraz pamięć EEPROM (7941X).
Wszystkie trzy układy mogą pracować z napięciem zasilania z zakresu 1,8-5,5 V pobierając przy tym mniej niż 400 µA prądu, oraz z zapasową baterią o napięciu od 1,3 do 5,5 V (pobierając mniej niż 700nA). Są wyposażone w programowalny zegar (1 Hz-32 kHz) z cyfrowym trymowaniem w zakresie od -127 do 127 PPM (rozdzielczość 1 PPM). Wbudowany SRAM ma pojemność 64 B, a występująca w MCP7941X pamięć EEPROM – 1 kb. Numer identyfikacyjny Unique ID, który może zostać zaprogramowany przez użytkownika lub na zamówienie przez producenta (jest wtedy dodatkowo chroniony) ma z kolei długość 64 bitów, a użytkownik może go w razie potrzeby odblokować. Układy mogą też zgłaszać dwa typy przerwań (napięcie Vcc lub Vbat) na jednym pinie. Wszystkie są produkowane w obudowach 8-pinowych.
Do testowania funkcjonalności nowej rodziny RTCC producent przewidział płytkę ewaluacyjną typu daughter board nazwaną Real-Time Clock PICtail™, o której szersze informacje można znaleźć na stronie producenta.
Dystrybutorem Microchipa w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.