Energooszczędne mikrokontrolery TI z pamięcią FRAM

Rodzina mikrokontrolerów MSP430FR57xx jest pierwszą linią firmy Texas Instruments wyposażoną we wbudowaną pamięć nieulotną typu FRAM, która jest prawie tak szybka jak DRAM i sto razy szybsza niż flash.

FRAM (lub FeRAM, ang. Ferroelectric RAM) to pamięć swobodnego dostępu wykorzystująca jako pojemność warstwę ferroelektryka w miejsce dielektryka stosowanego w pamięciach DRAM. Łączy cechy pamięci ROM i RAM, dając bardzo krótki czas dostępu, niskie zużycie energii oraz znacznie większą w stosunku do flash i EEPROM liczbę możliwych cykli zapisu. Szersze informacje na temat FRAMu można znaleźć np. na stronach Texas Instruments, a także Fujitsu.
16-bitowe mikrokontrolery  rodziny MSP430FR57xx mają od 4 do 16 kB takiej pamięci i pobierają tylko 856 uA prądu przy dostępnie do FRAMu, 480 uA przy dostępnie do RAMu, 8 uA w trybie wstrzymania (standby) oraz 3 uA w trybie zegara (RTC-only), przy pracy z częstotliwością 8 MHz.
Najbardziej zaawansowany z mikrokontrolerów opisywanej rodziny, MSP430FR5739, ma 16 kB pamięci FRAM, 14-kanałowy, 10-bitowy przetwornik A/C, 32-bitowy sprzętowy układ mnożący, pięć 16-bitowych timerów, 3-kanałowy wewnętrzny moduł DMA, moduł zegara czasu rzeczywistego z kalendarzem oraz rozszerzone magistrale SPI/I2C/UART. Wg producenta pamięć układu pozwala na 1014 cykli zapisu, dając możliwość np. prowadzenia logów bez konieczności
użycia dodatkowej pamięci EEPROM. Mikrokontrolery rodziny MSP430FR57xx są dostępne w czterech wersjach obudów VQFN i TSSOP i mogą pracować w temperaturach od -40 do +85oC. Cena ma wynosić 1,20 dolara przy 10000 sztuk. Próbki są już dostępne. Szersze informacje dot. procesorów MSP430FR57xx można znaleźć na stronie producenta oraz w dokumencie.

O autorze