LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Nowe mikroprocesory w rodzinie SPEAr STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics, światowy lider w produkcji półprzewodników oraz w opracowywaniu i dostarczaniu układów scalonych zawierających kompletne systemy SoC (Systems-on-Chip), zaprezentowała nowy, dwurdzeniowy (2 x Cortex-A9) mikroprocesor z rodziny SPEAr o zaawansowanych możliwościach multimedialnych.

Ten najnowszy produkt firmy ST o nazwie SPEAr1340, zaliczany do rodziny dwurdzeniowych mikroprocesorów ARM Cortex-A9, ma być stosowany w szerokim zakresie połączonych inteligentnych urządzeń, począwszy tych realizujących wideokonferencje w wysokiej rozdzielczości do inteligentnych wyświetlaczy i urządzeń podłączonych do Internetu.

SPEAr1340 firmy ST wyposażono w procesor graficzny ARM Mali 200 o dużej mocy obliczeniowej, przeznaczony m.in. dla zaawansowanych akceleracji 2D i 3D interfejsów użytkownika, systemów nawigacji, przeglądania stron i gier komputerowych. Nowe urządzenie ma także wbudowane układy kodera i dekodera wideo, spełniające główne normy kompresji (w tym H.264, AVS i VP8), i zapewnia rozdzielczość wideo do 1080p (1920 na 1080 pikseli) oraz prędkość wyświetlania 30 klatek na sekundę. SPEAr1340 może obsługiwać wiele jednoczesnych strumieni wideo (dostępne 4 wejścia kamer CCD), w zastosowaniach multimedialnych, takich jak systemy monitoringu za pomocą kamer.

Schemat blokowy mikroprocesora SPEAr 1340

Schemat blokowy mikroprocesora SPEAr 1340

Układy przetwarzania grafiki i wideo w SPEAr1340 umożliwiają zastosowanie najnowocześniejszych technik multimedialnych przy wyjątkowo niskim poborze mocy. Dzięki wielu interfejsom peryferyjnym, w tym I2S i S/PDIF, układ SPEAr1340 zapewnia również doskonałe możliwości audio, obsługując różne konfiguracje głośników, aż do systemu surround-sound 7.1, zarówno dla kanałów wejściowych jak i wyjściowych.

W zakresie bezpieczeństwa, SPEAr1340 integruje model wielu standardów kryptograficznych z rejestrami jednokrotnego programowania OTP (One Time Programmable) w celu jednoznacznej identyfikacji oraz ochrony przed manipulacją z wykorzystaniem zewnętrznej pamięci Flash.

Nowy mikroprocesor jest produkowany w technologii HCMOS (high-speed CMOS) 55 nm o niskim poborze mocy.  Zaprojektoweano go na bazie architektury SPEAr1300, łączącej zalety niespotykanie niskiego poboru mocy i przetwarzania wieloprocesorowego z innowacyjną technologią Network-on-Chip (NOC).

Procesory dwurdzeniowe Cortex-A9 obsługują operacjesymetryczne i asymetryczne z prędkością 600 MHz/na rdzeń (w najgorszym przypadku zastosowania przemysłowego), równoważna prędkości w benchmarku Dhrystone 3000 DMIPS (Dhrystone Million Instructions Per Second). Network-on-Chip jest elastyczną architekturą komunikacyjną zapewniającą „jakość usługi” (Quality of Service – QoS) dla całego systemu, gdyż umożliwia uzyskanie wielu różnych profili komunikacyjnych przy jednoczesnej maksymalizacji przepustowości danych w sposób najbardziej wydajny i energooszczędny.

Najważniejsze cechy mikroprocesorów SPEAr1340:
• port Giga Ethernet i port Fast Ethernet (dla zewnętrznych układów warstwy fizycznej GMII/RGMII/MII PHY),
• złącze PCIe drugiej generacji i złącze SATA drugiej generacji (z wbudowanym układem warstwy fizycznej PHY),
• 2 porty hosta USB 2.0 z wbudowanymi układami warstwy fizycznej PHY,
• port USB2.0 OTG z wbudowanym układem warstwy fizycznej PHY,
• porty I2S, UART-y, SPI, I2C,
• sterownik wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości HD z ekranem dotykowym i możliwością zastosowania nakładki Overlay Windows,
• sterownik karty pamięci obsługujący wiele standardów,
• sterownik  klawiatury 6×6,
• 4 wejścia kamery,
• 4-bitowy wejściowy port równoległy wideo Video Input,
• 2 porty zgodne ze standardem CEC (Consumer Electronic Control),
• opcje bezpiecznego uruchamiania Secure Boot i przechowywania klucza Key Storage,
• funkcje oszczędzania energii.

Egzemplarze próbne SPEAr1340 są obecnie dostępne jedynie dla wybranych klientów do oceny i zastosowań prototypowych. Wsparcie programowe obejmuje dystrybucję oprogramowania STLinux, chociaż przewidywane są też inne formy wsparcia w przyszłości.

Więcej informacji na temat rodziny SPEAr można znaleźć na stronie www.st.com/spear

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!