Microchip wprowadza narzędzia deweloperskie systemu Android dla akcesoriów

 

 

 

 

Firma Microchip ogłosiła wydanie zestawu narzędzi o nazwie Accessory Development Starter Kits dla Androida, co pozwoli na rozszerzenie zastosowania platformy Google Android. W szczególności, wersje Androida oznaczone jako 2.3.4 oraz 3.1 i późniejsze zawierają nowy szkielet, który pozwala aplikacjom komunikować się bezpośrednio z akcesoriami podłączonymi do smartfona lub tabletu poprzez USB. Zestawy składają się z płytki oraz biblioteki oprogramowania, które można nieodpłatnie pobrać ze strony producenta, gdzie udostępnione są narzędzia umożliwiające łatwe i szybkie tworzenie programów dla akcesoriów do smartfonów i tabletów pracujących z systemem Android, opartych na jednym z wielu 16- i 32-bitowych mikrokontrolerów PIC firmy Microchip. Mikrokontrolery te przodują pod względem wydajności i zintegrowanej łączności, a także wykorzystują technologię eXtreme Low Power, która zapewnia najmniejszy spośród rozwiązań dostępnych na rynku  pobór mocy, zarówno w trybie aktywnym, jak i uśpionym.

Wideo prezentujące zestaw narzędzi można obejrzeć tu.

Jak podaje Nielson Company, smartfony oparte na systemie Android stanowiły 40,8% wszystkich smartfonów kupionych w okresie od czerwca do listopada w 2010 roku. To pokazuje, jak duży potencjał tkwi w rynku elektronicznych akcesoriów – w zastosowaniach takich, jak motoryzacja, zdrowie i sport, biznes czy sprzęty domowe.

Zestawy Microchip sprawiają, że twórcy oprogramowania mogą szybko zaprojektować, wykonać i przetestować akcesoria elektroniczne przeznaczone na ten duży i wciąż rozwijający się rynek. Poza dostarczeniem schematów i plików gerber dla płytek drukowanych, darmowa biblioteka oprogramowania zawiera przykładowy protokół aplikacyjny oraz warstwę abstrakcyjną, która pozwala projektantom skupić się wyłącznie na aplikacji. Płytka testowa ma port USB, wbudowany debugger, interfejs programistyczny oraz standardowe złącza Arduino do zastosowania z kartami rozszerzeń „Shield” stron trzecich.

Przykładowe zastosowania akcesoriów obejmują motoryzację (zestawy audio, GPS, własne systemy); sprzęty domowe (audio, zdalne sterowanie, archiwizacja danych); zdrowie i sport (wyposażenie sportowca, mierniki glukozy); biznes (czytniki kart kredytowych, rzutniki).

PIC24F Accessory Development Starter Kit autorstwa Microchip (DM240415) jest dostępny już teraz w cenie 79,99 dolarów na stronie producenta.

Zestaw PIC32 (DM320412) pojawi się w sprzedaży w trzecim kwartale 2011 również w cenie 79,99 USD. Biblioteka oprogramowania, działająca z oboma zestawami, jest dostępna już teraz do pobrania za darmo ze strony producenta.

Dystrybutorem Microchipa w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze