Apel OpenCores – działania na rzecz stworzenia układów open-source

Pomóż przekonać skostniały przemysł półprzewodnikowy, że układy open-source są przyszłością i zmienią oblicze branży!

Pomóż nam stworzyć pierwsze prawdziwie otwarte układy OpenRISC ASIC na świecie:

  • Tworzymy i rozpowszechniamy wszystkie pliki projektowe jako „prawdziwe” open-source.
  • Zwrócimy je naszym darczyńcom w postaci niezwykle tanich układów ASIC.
  • Stosujemy „profil stałych cen”, aby ich poziom był ustalany odpowiednio do zsumowanych obrotów, dzięki czemu wszyscy odniosą korzyści ze zwiększenia obrotów, a nie wyłącznie nabywcy dużych partii. Im więcej nas jest, tym niższy będzie końcowy koszt jednostkowy.

Ci z nas, którzy pracowali dla firm półprzewodnikowych, mieli okazję widzieć ogromne marże i znaczne różnice cen pomiędzy dużymi odbiorcami posiadających bogatą ofertę, a małymi firmami oferującymi  innowacyjne, wartościowe produkty. Jako, że cena zawsze odgrywa kluczową rolę, w dzisiejszych czasach konkurencja staje się niemal niemożliwa, nawet gdy masz do zaoferowania „lepszy” produkt.

Z radością obserwujemy, że dotychczasowi sponsorzy przesyłają znaczne sumy pieniędzy w przeliczeniu na osobę, choć ponieważ członków społeczności OpenCores jest tak wielu (117 tysięcy), poradzilibyśmy sobie także z zaledwie kilkoma dolarami od osoby. Chcemy podkreślić, że każda z tych dotacji została doceniona i naprawdę ma znaczenie dla naszej sprawy!

Ponieważ nie wiemy jeszcze, na jaką technologię ASIC będzie nas stać, obecna specyfikacja projektu wciąż zawieszona jest w próżni. Chcemy, aby członkowie społeczności i darczyńcy wyrazili swoje opinie, gdy określona zostanie konkretna technologia ASIC nadająca się do wykorzystania. Wybór tej technologii określa, jak wiele funkcjonalności i jaką wydajność będziemy w stanie uzyskać. Przekłada się to na określone funkcje, które chcielibyśmy i powinniśmy zintegrować w układzie. Byłoby wspaniale, gdyby udało się zmieścić na przykład wiele procesorów OpenRISC czy slotów PCI Express.

Więcej o nas na stronie OpenRISC-ASIC

O autorze