Procesor Freescale Kinetis ustanawia rekord wydajności w testach EEMBC

 

 

 

32-bitowe mikrokontrolery Kinetis zbudowane na rdzeniu Cortex™-M4 osiągają najwyższe w historii wyniki w testach CoreMark™ organizacji EEMBC® (Embedded Microprocessor Benchmark Consortium, wym. embassy) dla procesorów z rdzeniami ARM® Cortex-M, w całym zakresie częstotliwości pracy.

Test CoreMark, opracowany przez EEMBC wykorzystuje typowe funkcje przetwarzania urządzeń typu embedded i został zaprojektowany specjalnie do sprawdzania funkcjonalności rdzenia procesora. CoreMark pozwala badać wydajność potokową procesora, operacje wejścia/wyjścia, przetwarzania liczb całkowitych oraz sterujące. Wynikiem testu jest jedna liczba, co pozwala na łatwe porównywanie układów.

Mikrokontroler Kinetis K60N512VMD100, należący do bardziej zaawansowanej rodziny K60, wykonując kod zapisany w pamięci flash i pracując z maksymalną dostępną częstotliwością, osiąga wyniki dochodzące do 2,119 CoreMarków/MHz, czyli najwyższe jakie kiedykolwiek osiągnął układ ARM Cortex-M.

Szczegóły dotyczące testu i osiągniętych przez mikrokontroler Kinetis wyników można znaleźć na http://www.coremark.org/.

Warto wspomnieć, że firma Freescale jako pierwsza wprowadziła na rynek mikrokontrolery zbudowane na rdzeniu Cortex-M4 – architektura Kinetis, produkowana w technologii 90nm, pojawiła się w sprzedaży w czerwcu 2010. Szersze informacje o mikrokontrolerach Kinetis znajdują się na stronie http://www.freescale.com/kinetis. Dostępne są próbki tych mikrokontrolerów (rodzin K10, K20, K30, K40, K50 i K60) w różnych obudowach, z różnymi pojemnościami pamięci flash (128/256/512KB) i opracowaną przez Freescale pamięcią Flex. Instrukcję, jak otrzymać próbki, można znaleźć na stronie http://www.freescale.com/webapp/sps/site/overview.jsp?code=ORDER_ SAMPLES

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze