LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Analog Devices ADM2482: transceiver RS485 z separacją galwaniczną

Rys. 4. Schemat elektryczny interfejsu RS485 z separacją galwaniczną

Rys. 4. Schemat elektryczny interfejsu RS485 z separacją galwaniczną

 

Na długich liniach przesyłowych mogą indukować się zakłócenia, których energia jest na tyle duża, że nie tylko mogą zakłócić transmisję ale także zniszczyć dołączone układy półprzewodnikowe. Dla ochrony przed takimi przepięciami w układzie ADM2482 istnieje bariera oddzielająca galwanicznie układy wejściowe połączone z urządzeniami zewnętrznymi od układów różnicowych bezpośrednio łączących się z linią przesyłową.

Fot. 5. Na płytce zestawu testowego (dokumentacja PCB do pobrania poniżej) widać przerwę w obwodach mas obwodów: TTL/CMOS/TTL-LV i różnicowych

Fot. 5. Na płytce zestawu testowego (dokumentacja PCB do pobrania poniżej) widać przerwę w obwodach mas obwodów: TTL/CMOS/TTL-LV i różnicowych

 

Dla zapewniania komunikacji pomiędzy obydwoma częściami wewnątrz układu zastosowano sprzęgi magnetyczne przesyłające sygnały TxD, RxD oraz DE. Obwody różnicowe muszą być zasilane a dla zapewnienia separacji źródło zasilania nie powinno łączyć się z masą chronionych układów. Z tego powodu w układzie ADM2482 znajduje się generator oznaczony na rysunku 3 jako OSC, stanowiący część przetwornicy DC/DC. Składa się na nią także zewnętrzny miniaturowy transformator i kilka dodatkowych elementów, które wytwarzają separowane od wejścia napięcie do zasilania obwodów różnicowych. Cały interfejs zasilany jest napięciem dołączanym do nóżki VDD1 które może mieć wartość 3,3V lub 5V. Jeżeli przyjęto zasilanie napięciem 3,3V, w obwodzie przetwornicy należy zastosować transformator z przekładnią podwyższającą napięcie wyjściowe typu DA2303-AL (Coilcraft) lub 782482/33VC (Murata). W przypadku zasilania interfejsu napięciem 5V transformator powinien mieć przekładnię obniżającą napięcie np. GA3157 (Coilcraft) lub 782482/53VC (Murata). Stabilizator powinien być typu LDO dowolnego typu o napięciu stabilizacji 3,3V.
Ryszard Szymaniak, Aries RS

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!