LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Mikrokontrolery Microchip dsPIC33 i PIC24 o wydajności 60 MIPS

 

 

 

Firma Microchip Technology ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowych 16-bitowych mikrokontrolerów należących do rodzin dsPIC33 i PIC24. Opracowane układy wyróżniają się przede wszystkim większą wydajnością, która wynosi 60 MIPS. Ponadto układy zostały wyposażone w pojemniejszą niż dotychczas pamięć Flash (do 536 kB), RAM (do 52 kB), większą ilość wyprowadzeń (obudowy z 144 pinami), interfejs USB 2.0 OTG, a także wbudowane funkcje dla aplikacji czasu rzeczywistego. Dodatkowo zaimplementowane zostały zaawansowane tryby modulacji PWM umożliwiające tworzenie aplikacji dla silników krokowych z kompensacją czasu martwego, co zmniejsza obciążenie mikrokontrolera w warstwie programowej. Trzy wbudowane analogowe komparatory powodują dalsze zmniejszenie kosztów projektowanych systemów i redukcję liczby potrzebnych komponentów zewnętrznych. Oprócz wymienionych nowości w układach zintegrowane zostały zasoby spotykane dotychczas w 16-bitowych układach PIC24 i dsPIC33 np. interfejsy komunikacyjne SPI, UART, I2C, I2S, kontroler CAN, przetwornik A/C, komparator analogowy itp.

Nowe układy dsPIC33 i PIC24 są w pełni kompatybilne z istniejącą ofertą mikrokontrolerów dsPIC33F i PIC24H/PIC24F oraz bibliotekami oprogramowania i narzędziami, udostępniając dogodną ścieżkę rozwoju dotychczasowym nabywcom. By ułatwić zapoznanie się z pierwszymi nowymi urządzeniami dsPIC33 i PIC24, firma Microchip udostępniła dwa zestawy startowe USB (dsPIC33E USB Starter Kit i PIC24E USB Starter Kit), które mogą być używane w połączeniu z płytką Multimedia Expansion Board i platformą deweloperską Explorer 16. Dostępnych jest również 30 nowych bibliotek programistycznych obejmujących realizację przetwarzania sygnałów audio i mowy, szyfrowania i kontroli silników.

Potencjalne zastosowania nowych mikrokontrolerów PIC24 i dsPIC33 to np. aplikacje wykorzystujące serwomechanizmy, inwertery słoneczne i równoległą pracę dwóch trójfazowych silników.

Dystrybutorem Microchipa w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!