LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Analog Devices ADM3251: jednoukładowy interfejs RS232 z separacją galwaniczną

 

 

 

 

Układ ADM3251E jest scalonym, dwuliniowym konwerterem RS232 zapewniającym separację galwaniczną strony „RS232” od strony „TTL”. Opracowany przez konstruktorów firmy Analog Devices układ ma wbudowaną kompletną przetwornicę DC/DC (technologia isoPower), dzięki czemu jego otoczenie aplikacyjne jest niezwykle proste, nie ma m.in. potrzeby stosowania zewnętrznego transformatora.

Podstawowe cechy układu ADM3521E:

  • separacja galwaniczna strony pracującej z poziomami standardu RS232 od strony o poziomach CMOS/TTL
  • jedna linia dla transmisji danych Tx i jedna linia do odbioru danych Rx
  • zasilanie pojedynczym napięciem
  • pobór prądu do 150 mA
  • dwie opcje pracy układu:
    • z włączoną przetwornicą zasilającą wewnętrznie odseparowaną część układu pracującą z sygnałami standardu RS232
    • z przetwornicą wyłączoną gdy zasilanie dla obwodów pracujących z sygnałami standardu RS232 dostarczane jest z zewnętrznego zasilacza
  • maksymalna szybkość transmisji 460 kb/s
  • odporność na przebicie 2500 Vrms
  • ochrona po stronie RS232 przed ESD
  • temperatura pracy od −40°C do +85°C
  • szeroka obudowa SOIC20

Układ ADM3251E jest przeznaczony do galwanicznego separowania urządzeń elektronicznych komunikujących się z otoczeniem poprzez interfejs RS232. Może okazać się szczególnie przydatny wszędzie tam, gdzie linie RS232 narażone są na występowanie przepięć, gdzie trudno jest zagwarantować identyczny potencjał mas (np. z powodu zasilania z różnych gniazdek elektrycznych), a także w sytuacji gdy kabel transmisyjny jest dołączany/odłączany podczas pracy urządzenia. Układ ADM3251E jest wyposażony w wewnętrzną przetwornicę dostarczającą energii izolowanej galwanicznie części (rysunek 1).
Konstrukcja wewnętrznej przetwornicy nie wymaga dołączenia zewnętrznego transformatora, a cały układ może być zasilany pojedynczym napięciem VCC (po stronie TTL) o wartości 4,5…5,5V. Na rysunku 2 pokazano schemat połączeń dla tej konfiguracji pracy. Jest to bardzo wygodna konfiguracja, przy czym należy pamiętać, że pobór prądu z linii zasilającej VCC może dochodzić do 150 mA.

 

Rys. 1. Schemat blokowy układu ADM3251E

Rys. 1. Schemat blokowy układu ADM3251E

 

 

Rys. 2. Konfiguracja pracy ADM3251E przy zasilaniu napięciem z zakresu 4,5…5,5 V

Rys. 2. Konfiguracja pracy ADM3251E przy zasilaniu napięciem z zakresu 4,5…5,5 V

 

 

Schemat aplikacyjny (wykorzystany w zestawie testowym, do którego dokumentacja produkcyjna jest dostępna do pobrania poniżej) układu ADM3251E pracującego z włączoną wewnętrzną przetwornicą pokazano na rysunku 3. Jak widać, do pracy układ potrzebuje jedynie dołączenia kilku zewnętrznych kondensatorów.

 

Rys. 3. Schemat elektryczny zestawu testowego z układem ADM3251E

Rys. 3. Schemat elektryczny zestawu testowego z układem ADM3251E

 

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!