Zestaw rozwojowy dla aplikacji wymagających wysokiej jakości dźwięku

 

 

 

Firma Microchip poinformowała o wprowadzeniu na rynek zestawu rozwojowego opartego na 32-bitowym mikrokontrolerze PIC, pozwalającym na tworzenie aplikacji audio o 24-bitowej jakości dźwięku. Płytka ewaluacyjna Audio Development Board wyposażona jest w mikrokontroler PIC32, 24-bitowy kodek audio Wolfson, dwucalowy, kolorowy wyświetlacz LCD, złącze USB oraz wbudowany mikrofon. Zestaw pozwala na wykorzystanie udostępnianych darmowo bibliotek programistycznych firmy Microchip, dzięki czemu stanowi on idealne rozwiązanie do projektowania  urządzeń nagrywania i odtwarzania mowy i dźwięku. Docelowe zastosowania zestawu obejmują aplikacje takie jak stacje dokujące dla przenośnych odtwarzaczy audio, systemy rozrywki domowej oraz samochodowe systemy dźwiękowe.

Mikrokontroler, który znajduję się na płytce rozwojowej Audio Development Board to PIC32MX795F512L. Układ może pracować z wydajnością do 80-MIPS i zawiera pamięć Flash 512 KB oraz RAM 128 KB, zapewniając duże możliwości przetwarzania sygnałów audio np. do dekodowania, analizowania i odtwarzania dźwięku i mowy. Dla zestawu dostępne są biblioteki do zapisu i odtwarzania mowy, jak również dekodowania plików MP3. Dodatkowo obsługiwana jest biblioteka konwersji częstotliwości próbkowania SRC (Sample Rate Conversion) dla częstotliwości 33 kHz, 44,1 kHz i 48 kHz, która umożliwia programistom zmniejszenie kosztów elementów rozwiązania projektowego odtwarzania dźwięku. Dostępne są także biblioteki do obsługi złącza USB oraz wbudowanego na płytce kolorowego wyświetlacza LCD, który wyświetla 16-bitowy kolorowy obraz. Dla projektantów chcących konstruować urządzenia współpracujące z produktami firmy Apple, istnieje możliwość podłączenia zestawu  Audio Development Board  do platformy rozwojowej akcesoriów firmy Microchip dla produktów iPod ® oraz iPhon®. Dźwiękowa płytka rozwojowa dla mikrokontrolerów PIC32 jest już dostępna za 149,99 USD.

Dystrybutorem Microchipa w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze