LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M0 – tanie rozwiązania do sterowania silnikami i LCD

Firma Samsung Semiconductor poszerzyła ofertę o nowe, niedrogie 32-bitowe mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M0. Układy o nazwach S3FN429, S3FN41F, S3FN21D oraz S3FN60D są doskonale dostosowane do potrzeb automatyki budynkowej i przemysłowej, gdzie istotną rolę odgrywa niska cena.

Mikrokontroler S3FN429 dostępny jest w 44-pinowej obudowie QFP i wyposażony został w 32 kB pamięci Flash, 2 kB RAM, trójfazowy kontroler napędu, dekoder pozycji impulsu, komparatory, wzmacniacz operacyjny i 12-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy. Dzięki tym zasobom układ ten jest dobrym rozwiązaniem dla np. aplikacji kontrolera silników BLDC (bezsczotkowych silników prądu stałego).

Mikrokontroler S3FN41F został opracowany dla klientów projektujących bardziej zaawansowane kontrolery napędu. Obudowa układu typu TQFP posiada 80 wyprowadzeń. Wewnątrz znajduje się 256 kB pamięci Flash i 32 kB pamięci RAM. Poza blokami peryferyjnymi występującymi także w modelu S3FN429, mikrokontroler S3FN41F oferuje 6 kanałów DMA, kontroler wyświetlacza LCD o wymiarach 28 x 8 lub 32 x 4, jak również kilka dodatkowych interfejsów takich jak UART, SPI, I2C, CAN i USB 2.0. Zarówno S3FN429, jak i S3FN41F są taktowane zegarem 40 MHz, osiągając maksymalną moc obliczeniową aż do 0.9 DMIPS/MHz i mogą pracować z napięciami zasilania od 3.3 V do 5 V.

Mikrokontroler S3FN21D jest taktowany zegarem 20 MHz i dostarczany w obudowie LQFP ze 176 wyprowadzeniami. Ten układ wyposażony jest w 128 kB pamięci Flash, 8 kB RAM, funkcję interfejsu USB 2.0 i kontroler LCD 80 x 32. Ponadto w mikrokontrolerze został zintegrowany tryb pracy z aktywnym oszczędzaniem energii (standby mode) i zegar czasu rzeczywistego (RTC) z funkcją kalendarza. Ten układ jest doskonały do obsługi dużego wyświetlacza LCD.

Model S3FN60D pracuje z częstotliwością 20 MHz i mieści się w 64-pinowej obudowie TQPF. To urządzenie ma 128 kB pamięci Flash i 8 kB pamięci RAM. Poza różnorodnymi licznikami 16- i 32-bitowymi oraz 10-bitowymi przetwornikiem analogowo-cyfrowym, w układzie znalazły się również interfejsy szeregowe takie jak UART, SPI i I2C, a także USB.

Co więcej, wszystkie 32-bitowe mikrokontrolery firmy Samsung Semiconductors oparte na rdzeniu ARM Cortex-M0 zawierają interfejs umożliwiający debugowanie za pomocą pojedynczego wyprowadzenia, a oprogramowanie na mikrokontrolery może być rozwijane przez obecnie dostępne na rynku kompilatory ARM Cortex-Mx.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!