Nowy moduł GSM/GPRS i GPS firmy SIMCom

Firma SIMCom Wireless Solutions zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży nowego modułu M2M (Machine-to-Machine) o nazwie SIM908. SIM908 integruje w jednej obudowie zarówno układ do komunikacji GSM/GPRS (zakresy częstotliwości 850/900/1800/1900 MHz), jak i odbiornik GPS. Wykorzystanie takiego modułu pozwala na zaoszczędzenie kosztów budowy urządzeń i zmniejszenie ich rozmiarów, gdyż zastosowanie modułu z układem GSM/GPRS i odbiornikiem GPS w jednej obudowie jest tańszym i mniejszym rozwiązaniem niż zastosowanie samodzielnych modułów GSM/GPRS i GPS. Zalety te powdują, że moduł SIM908 jest atrakcyjnym produktem dla aplikacji wymagających małych gabarytów, takich jak urządzenia nawigacyjne do zastosowań motoryzacyjnych i przemysłowych.

W odbiorniku GPS modułu SIM908 zaimplementowano blok zarządzania energią, co pozwala na wykonanie włączenia odbiornika GPS w trybie hot start z minimalnym zużyciem energii i zarazem w krótkim czasie (1 sekunda). Podczas normalnej pracy moduł pobiera prąd o wartości 77 mA w trybie akwizycji oraz 76 mA podczas w trybie śledzenia.

Producent wyposażył swój nowy moduł w bogaty zestaw zasobów. Są wśród nich interfejsy komunikacyjne SPI i UART do sterowania modułem za pomocą komend AT, podwójny interfejs audio, zegar RTC, moduł debugowania komend NMEA oraz dwa gniazda antenowe (niezależnie dla GSM/GPRS i GPS). Układ GSM/GPRS może pracować w warunkach zasilania w zakresie napięć 3.2 V – 4.8 V, a odbiornik GPS w zakresie 3.0 V – 4.5 V. Moduł SIM908 jest oferowany w 80-pinowej obudowie SMT o wymiarach 30 mm x 30 mm x 3.2 mm i jest dostosowany do pracy w zakresie temperatury -40 °C to +85 °C.

Moduł SIM908 jest kompatybilny ze starszym modułem SIM5320, co pozwala klientom na zwiększenie funkcjonalności produktów poprzez podmianę modułów lub produkcję dwóch różnych produktów, bez konieczności zmiany projektu płytki PCB. Więcej informacji o module SIM908 można znaleźć na stronie producenta.

O autorze