L132 – najtańsza i najbardziej energooszczędna wersja procesora OMAP firmy Texas Instruments

 

 

 

 

Linia dwurdzeniowych układów OMAP wyposażonych w jednostkę sygnałową z rodziny TMS320 i rdzeń ARM poszerzyła się o układ OMAP-L132. Wyposażony w 200-megahercowe rdzenie (ARM9 oraz C674x) procesor cechuje się wyjątkową energooszczędnością i niską ceną, dając przy tym możliwość pracy w czasie rzeczywistym oraz wykonywania obliczeń stało- i zmiennoprzecinkowych z dużą szybkością.

OMAP-L132 wyposażony jest w kontroler pamięci DDR2/Mobile DDR, pozwalający na wykorzystanie 512/256 MB 16-bitowej pamięci RAM oraz interfejs EMIFA do obsługi pamięci NOR, NAND i SDRAM.

Na wyposażeniu jest też rozszerzony kontroler DMA (EDMA3), mający łącznie 80 kanałów i pozwalający na programowanie wielkości pakietów. Do tego dwa interfejsy kart pamięci MMC/SD, kontroler Ethernet MAC 10/100, programowalną dwurdzeniową jednostkę czasu rzeczywistego (PRU), wielokanałowy szeregowy port audio oraz dwa buforowane, wielokanałowe porty szeregowe ogólnego przeznaczenia.

Wśród interfejsów komunikacyjnych znaleźć można: trzy konfigurowalne moduły UART, po dwa I2C i SPI oraz USB 2.0 OTG ze zintegrowanym PHY. Do wyposażenia należą też: zegar czasu rzeczywistego z oscylatorem 32 kHz i osobnym zasilaniem, trzy 64-bitowe timery ogólnego przeznaczenia (z których każdy można skonfigurować do pracy jako dwa timery 32-bitowe) oraz jeden 64-bitowy timer ogólnego przeznaczenia mogący pracować jako watchdog (również podzielny na dwa 32-bitowe). Zestaw peryferii uzupełniają dwa rozszerzone generatory PWM oraz trzy moduły pobierania danych (enhanced Capture Modules, eCAP), które można skonfigurować jako dodatkowe generatory PWM.

OMAP-L132 zużywa typowo 370 mW w trybie aktywnym i 11 mW w czasie uśpienia, a ceny za sztukę mają się zaczynać od 8.55 USD.

Według producenta, firmy Texas Instruments, potencjalne zastosowania nowego układu z serii OMAP to aplikacje wymagające dużej wydajności i możliwości efektywnego przetwarzania sygnałów przy jednoczesnym  zoptymalizowaniu pracy pod kątem minimalizacji zużycia energii. Kryteria te spełniają różne aplikacje o charakterze telekomunikacyjnym i przemysłowym np. mobilne urządzenia komunikacji głosowej albo elementy systemów automatyki takie jak sterowniki PLC.

Szczegółowe informacje, w tym notę katalogową, można znaleźć na stronie producenta.

O autorze