LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Układy scalone firmy iC-Haus – przegląd

 

 

 

Układy ASIC (ang. Application Specific Integrated Circuits) cieszą się dużym zainteresowaniem producentów sprzętu elektronicznego. Firm oferujących tego typu elementy nie ma zbyt dużo, a jedną z bardziej liczących się na świecie jest niemiecka iC-Haus. Oprócz ASIC-ów wykonywanych na specjalne zamówienie, firma ta zajmuje się również produkcją będących w jej stałej ofercie specjalizowanych układów scalonych przeznaczonych do obróbki sygnałów mieszanych itp.

Mieszcząca się w Bodenheim pod Frankfurtem n. Menem firma iC-Haus postawiła na jakość swoich wyrobów, czego odzwierciedleniem jest posiadany przez nią certyfikat ISO9001. Wyroby ic-Haus odznaczają się najwyższą jakością. Znajduje to odbicie w takich zastosowaniach jak: sprzęt medyczny, motoryzacyjny, wojskowy, urządzenia przemysłowe. Produkcja elementów znajdujących się w ofercie iC-Haus fprzeznaczona dla wymienionych działów wymaga perfekcyjnego opanowania technologii wysokich napięć, liniowych układów bipolarnych, układów cyfrowych CMOS oraz łączonej technologii power BCD ( bipoar -CMOS-DMOS w jednym chipie). Ponadto w zakresie produkcji znajdują się elementy OPTO-ASIC i monolityczne układy scalone przeznaczone do różnego rodzaju scalonych czujników. Układy ASIC stanowią idealne rozwiązanie dla specjalizowanych producentów sprzętu elektronicznego. iC-Haus preferuje odbiorców ASICów, ponieważ wspólne opracowanie struktury pozwala na bliski kontakt z klientem i stworzenie optymalnego produktu. Często nawet topologia wyprowadzeń jest ustalana z klientem końcowym.

 

 

W stałej ofercie, pochodzącej z własnej produkcji iC-Haus, znajdują się układy scalone przeznaczone głównie do aplikacji 24-woltowych, a także układy peryferyjne systemów mikroprocesorowych, enkoderów, czujników położenia, barier świetlnych itp.

Produkty firmy iC-Haus ze stałej oferty

Układem, który w roku 2010 cieszył się największym zainteresowaniem klientów był iC-DP – 200 mA przełącznik High Side i przesuwnik poziomu dla we/wy układów odsprzęgających w zakresie do 4 V do 36 V. Jego schemat blokowy przedstawiono na rys. 1.

 

Rys. 1. Schemat blokowy układu iC-DP<br />” src=”/wp-content/uploads/artykuly/Uklady_scalone_firmy_iC_Haus_przeglad/icHaus_r1.do_artykulow.jpg”></a></p>
<p style=Rys. 1. Schemat blokowy układu iC-DP

 

 

Układ może być wykorzystywany do przełączania obwodów rezystancyjnych, indukcyjnych oraz pojemnościowych w szerokim zakresie napięć. Jest zabezpieczony przed zwarciem oraz przekroczeniem temperatury pracy. Przełącznik przechodzi do stanu aktywnego, gdy napięcie wejściowe przekroczy wartość progową, równą typowo 3.5 V. Ze względu na to, że napięcie sterujące jest doprowadzane do końcówek komparatora, możliwe jest dobranie wygodnej konfiguracji przełącznika. Przykładowe rozwiązania przedstawiono na rys. 2. Układ jest dostępny w obudowach: SOT223-4L, SC59-3L, DFN, CSP i może pracować w zakresie temperatury od –40 °C do +120 °C.

 

Rys. 2. Przykładowe konfiguracje przełącznika iC-DP<br />” src=”/wp-content/uploads/artykuly/Uklady_scalone_firmy_iC_Haus_przeglad/icHaus_r2.do_artykulow.jpg”></a></p>
<p style=Rys. 2. Przykładowe konfiguracje przełącznika iC-DP

 

 

Kolejnym układem, który cieszy się dużym zainteresowaniem klientów jest iC-HG – 3-amperowy, 200 MHz przełącznik 6 laserów (rys. 3).

 

Rys. 3. Schemat blokowy układu iC-HG<br />” src=”/wp-content/uploads/artykuly/Uklady_scalone_firmy_iC_Haus_przeglad/icHaus_r3.do_artykulow.jpg”></a></p>
<p style=Rys. 3. Schemat blokowy układu iC-HG

 

 

Prąd diod laserowych jest ustalany przez podanie odpowiedniego napięcia na wejścia CIx. Maksymalny prąd każdej z diod jest równy 500 mA, przy spełnieniu odpowiednich warunków chłodzenia. W celu zwiększenia wydajności prądowej wyjścia układu iC-HG mogą być łączone równolegle. Uzyskuje się w ten sposób sterownik o jednym 3-amperowym wyjściu. Układ ma zabezpieczenie termiczne, które rozłącza diody po przekroczeniu zadanej temperatury. Jest on sterowany sześcioma niezależnymi sygnałami TTL oraz LVDS. Diody laserowe mogą znajdować się w trzech stanach: wyłączenia, włączenia lub przełączania pomiędzy dwoma określonymi prądami. Praca przebiega w trybie Fast lub Slow . Sytuacje awaryjne są sygnalizowane poprzez wyjście NER typu Open Drain . Układ iC-HG jest produkowany w obudowach QFN28 (5 mm × 5 mm), pracuje w zakresie temperatury od -40 do +125°C, jest zasilany napięciem z przedziału od 3 V do 5.5 V. Wyjścia LDKx są przystosowane do pracy z napięciami 12 V, co umożliwia sterowanie laserami niebieskimi.