Mikrokontrolery Renesas RL78 z ulepszonym blokiem peryferii analogowych


 


Firma Renesas Electronics rozszerza swoją ofertę 16-bitowych mikrokontrolerów o nową serię RL78/G1A z ulepszonym blokiem peryferii analogowych. Połączenie tej cechy z energooszczędnością charakteryzującą rodzinę RL78 umożliwi stosowanie tych układów w nowoczesnych systemach sensorowych, automatyce domowej jak i przemysłowej, sprzęcie AGD oraz urządzeniach medycznych. Produkcja masowa mikrokontrolerów została zaplanowana na drugi kwartał 2012 roku.


Mikrokontrolery z serii RL78/G1A są wyposażone w bardzo dokładny 12-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy z maksymalną liczbą 28 kanałów wejściowych, a także wewnętrzne zasilanie bloku analogowego, redukujące wpływ szumów od części cyfrowej. W ofercie znajdują się układy w obudowach LGA (3 mm x 3 mm) lub BGA (4 mm x 4 mm) w wersjach od 25 do 64 wyprowadzeń.


Ważną zaletą mikrokontrolerów serii RL78/G1A jest niskie zużycie energii. W normalnych trybie pracy układy te zużywają 66 µA/MHz. Nowością jest energooszczędny tryb pracy snooze mode, umożliwiający przetwarzanie analogowo-cyfrowe oraz komunikację szeregową w czasie, gdy procesor znajduje się w stanie spoczynku, co znacznie wydłuża czas pracy urządzeń zasilanych bateryjnie. Różne wersje mikrokontrolerów z serii RL78/G1A posiadają pamięć Flash ROM o pojemności od 16 kB do 64 kB oraz od 2 kB do 4 kB pamięci RAM. Producent wyposażył układy w interfejsy komunikacyjne UART, CSI oraz I2C. Częstotliwość taktowania może wynieść nawet 20 MHz. Mikrokontrolery mogą być zasilane napięciem z zakresu od 1.6 V do 3.6 V.


Ceny poszczególnych wersji układu będą zależne od pojemności pamięci, typu obudowy oraz liczby wyprowadzeń. Przykładowo mikrokontroler R5F10EGAAFB z 16 kB pamięci ROM i 2 kB pamięci RAM, w obudowie z 48 wyprowadzeniami, będzie kosztował 1.23 USD (przy zakupie 1000 sztuk).


Więcej informacji na temat mikrokontrolerów RL78/G1A można znaleźć pod adresem strony producenta.

O autorze