LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Najszybsze na świecie mikrokontrolery ARM Cortex-M3 i Cortex-M4 w ofercie NXP


 


Firma NXP Semiconductors wprowadziła do sprzedaży cyfrowy kontroler sygnałów (DSC) LPC4300 taktowany zegarem o częstotliwości do 204 MHz, co czyni go obecnie najszybszym na świecie mikrokontrolerem z rdzeniem ARM Cortex-M4. LPC4300 to układ o unikalnej, asymetrycznej, dwurdzeniowej architekturze, gdyż w jego strukturze zintegrowano dwa rdzenie – wspomniany ARM Cortex-M4 zoptymalizowany pod kątem przetwarzania w czasie rzeczywistym oraz dodatkowy ARM Cortex-M0 przeznaczony do kontroli w czasie rzeczywistym, również pracujący z częstotliwością do 204 MHz. Rdzeń Cortex-M0 został dodany, by odciążyć rdzeń Cortex-M4 podczas operacji kontroli i obsługi wejścia/wyjścia, dzięki czemu może on w pełni wykorzystać swoje możliwości zgodnie z przeznaczeniem: obliczeniami i cyfrowym przetwarzaniem sygnałów. Pierwszym układem z serii LPC4300 jest model LPC3450 (w obudowie BGA256), który pozbawiony jest pamięci Flash, za to wyposażony w 264 kB SRAM. Modele z pamięcią Flash znajdą się w ofercie sprzedaży w pierwszym kwartale 2012 roku.


Ponadto firma NXP ogłosiła, iż udało się jej podnieść taktowanie mikrokontrolerów z serii LPC1800 do 180 MHz, co stanowi najwyższą częstotliwość taktowania wśród istniejących mikrokontrolerów opartych na rdzeniu ARM Cortex-M3. Nowe układy LPC1800 oraz LPC4300 były projektowane równocześnie i zostały wykonane w technologii 90 nm gwarantującej niskie prądy upływu. Układy są kompatybilne pod względem wyprowadzeń i oprogramowania, posiadają również wiele cech wspólnych.


NXP i partnerzy oferują zestaw narzędzi projektowych i oprogramowania dla układów LPC4300 oraz LPC1800, wliczając w to bibliotekę sterowników peryferii zgodną ze standardem CMSIS, rozbudowaną i otwartą bibliotekę USB oraz sterowniki USB ROM ze wsparciem dla USB OTG, a także bibliotekę graficzną emWin firmy SEGGER. Debugowanie układów dwurdzeniowych LPC4300 jest możliwe za pomocą popularnych narzędzi autorstwa firm IAR Systems, Keil i LPCXpresso. Sugerowane ceny układów serii LPC4300 zaczynają się od 3.75 USD przy zamówieniach 10.000 sztuk, a serii LPC1800 – od 2.95 USD dla 10.000 sztuk.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!