Firma Atmel rozszerza ofertę 32-bitowych mikrokontrolerów AVR UC3

Do dotychczasowej oferty firmy Atmel dodanych zostało 13 nowych układów mikrokontrolerów AVR z rodziny UC3. Poprzez ich wprowadzenie do sprzedaży producent poszerzył portfolio serii AVR UC3L i AVR UC3A oraz opracował całkowicie nową serię AVR UC3D.

AVR UC3L to seria mikrokontrolerów wykorzystujących technologię Atmel picoPower, która znacząco zmniejsza pobór prądu układów i umożliwia ich zasilanie napięciem o wartości od 1.62 V. Dzięki temu mikrokontrolery UC3L przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań w urządzeniach przenośnych z zasilaniem bateryjnym. Firma Atmel rozszerza rodzinę dostępnych układów z serii AVR UC3L0 o grupę układów z pojemnością pamięci Flash 128 kB i 256 kB. Nowe mikrokontrolery posiadają do 32 kB pamięci wewnętrznej SRAM. Układy są zgodne wyprowadzeniowo ze starszymi modelami UC3L0. W układach UC3L4 wprowadzono dodatkowo interfejs full-speed USB. Mikrokontrolery te wyposażone są w pamięć Flash o pojemności 64, 128 lub 256 kB oraz SRAM do 32 kB.

AVR UC3D jest nową serią mikrokontrolerów, która dedykowana jest do wykorzystania w aplikacjach zarówno konsumenckich, jak i przemysłowych. Układy oferują projektantom wiele funkcjonalnych zasobów, w tym: opracowany i opatentowany przez firmę Atmel sprzętowy interfejs klawiatur pojemnościowych QTouch, interfejsy komunikacyjne USB, USART, TWI, I2S, liczniki z modulacją PWM, 10-bitowy przetwornik A/C, zegar czasu rzeczywistego z kalendarzem. Moduł do obsługi klawiatur pojemnościowych obsługuje do 25 kanałów, z których każdy może zostać skonfigurowany jako przycisk, suwak lub rolka. W zastosowaniach wymagających większej elastyczności, kanały mogą zostać pogrupowane. Seria UC3D jest zgodna wyprowadzeniowo z modelami z serii UC3B.

AVR UCA4 to seria wydajnych (1.51 DMIPS/MHz) mikrokontrolerów, która przeznaczona jest do zastosowań, w których konieczne jest połączenie szybkości przetwarzania i bezpiecznego kodowania danych. Układy wyposażono w 128 kB pamięci SRAM (z których 64 kB są bezpośrednio sprzężone z CPU) i od 64 do 256 kB pamięci Flash. Inne istotne peryferia tej serii to np. kontroler DMA, sterownik do kart SD/SDIO, interfejsy komunikacyjne USART, TWI, I2S i SPI, blok szyfrujący AES (128-, 192- lub 256-bitowy) oraz przetwornik C/A do zastosowań audio. Moduł szyfrujący jest połączony z kontrolerem DMA i osiąga wydajność przetwarzania danych do 22 MB/s.

Ceny mikrokontrolerów są różne w zależności od serii produktów. Przy zakupie 10 tys. sztuk, układy będą kosztowały odpowiednio od 2.292 USD dla serii AVR UC3L, od 4.208 USD dla serii AVR UC3A4 oraz od 2.945 USD dla serii AVR UC3D. Więcej szczegółowych informacji na temat mikrokontrolerów AVR z serii UC3L/UC3D/UCA4 można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze