Nowe energooszczędne mikrokontrolery XLP PIC firmy Microchip

 

 

 

Firma Microchip ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowych mikrokontrolerów należących do rodziny PIC24F „GA3”, które charakteryzują się wysoką energooszczędnością, dzięki nowemu trybowi uśpienia, a także bardzo niskiemu zużyciu prądu w czynnym trybie pracy.

Mikrokontrolery osiągają wydajność 16 MIPS przy częstotliwości pracy 32 MHz. Mogą być zasilane napięciem z zakresu od 2 V do 3.6 V. Wspomnianą funkcję redukcji zużycia energii realizują poprzez ograniczenie poboru prądu w czynnym trybie pracy do 150 µA/MHz oraz zastosowanie czterech trybów uśpienia. W nowym trybie uśpienia z podtrzymaniem pamięci RAM (low-power sleep mode with RAM retention) pobór prądu wynosi 330 nA. Dodatkowo układy wyposażone zostały w wyprowadzenie VBAT, poprzez zasilanie którego aktywny pozostaje zegar czasu rzeczywistego (RTC), nawet w warunkach wyłączenia zasilania głównego (na wyprowadzeniach VDD mikrokontrolera).

Mikrokontrolery z rodziny PIC24F „GA3” są dostępne z pamięcią Flash o pojemności 64 kB lub 128 kB. W zależności od modelu, układy te są wyposażone w 10- lub 12-bitowy przetwornik A/C (16- lub 24-kanałowy). W mikrokontrolerach zintegrowano także 8 kB pamięci SRAM, moduł DMA, jednostkę CTMU, komparatory analogowe, blok do obliczania CRC, pięć 16-bitowych liczników zegarowych, kontroler LCD oraz interfejsy komunikacyjne UART, SPI i I2C.

Ze względu na małe zużycie energii w trybie uśpienia, mikrokontrolery z rodziny PIC24F są dedykowane w szczególności do zastosowań w zamkach elektronicznych, termostatach, czujnikach bezprzewodowych do ochrony obiektów, urządzeniach metrologicznych (np. gazomierzach), przyrządach medycznych (np. przenośnych urządzeniach do pomiaru ciśnienia czy poziomu cukru) i do wielu innych aplikacji.

Firma Microchip oferuje swoje nowe mikrokontrolery w  różnych obudowach – od QFN posiadających 64 wyprowadzenia, przez TQFP w wersjach z 64, 80 lub 100 wyprowadzeniami, do obudowy BGA posiadającej 121 wyprowadzeń w przypadku układu PIC24FJ128GA310. Ceny układów w sprzedaży hurtowej nie przekraczają 2.00 USD za sztukę. W sprzedaży dostępny jest ponadto moduł uruchomieniowy (w cenie 25 USD) do uniwersalnej płytki projektowej Explorer 16 oraz płytki LCD Explorer Development Board.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze