LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

STMicroelectronics STCS2 i Z5 Seoul Power LED: liniowy zasilacz LED o szerokim zakresie napięć zasilających

Na płytce drukowanej wykonanej na podstawie schematu z rysunku 2 (fotografia 4) umieszczono dwa złącza i dwie przełączane zwory. Do JP1 dołączane jest napięcie zasilania o odpowiedniej polaryzacji i poziomie w zakresie 12…40V. Dla ochrony układu przed omyłkową zmianą polaryzacji zamontowano diodę D1. Do JP4 podłączono sygnał informacyjny DISC. Może on sterować katodą zewnętrznej diody sygnalizacyjnej, której anoda poprzez opornik R1 połączona jest z napięciem zasilania.

 

Fot. 5. Wygląd obudowy LED mocy z serii Z5 firmy Seoul Semiconductor

Fot. 5. Wygląd obudowy LED mocy z serii Z5 firmy Seoul Semiconductor

 

 

Zwora JP3 steruje wejściem PWM i w pozycji 1 aktywuje ciągłe świecenie diod. Zwora JP2 połączona jest z wejściem EN, ustawienie jej w pozycji 1 włącza układ.
Na płytce zamontowane zostały trzy diody świecące Z-Power z serii Seoul Semiconductor Z5, świecące na kolor biały. Są to nowoczesne, miniaturowe (3,5 x 3,5 mm, 2 m wysokości – fotografia 5) LED mocy, montowane na ceramicznym podłożu, wyposażone w zintegrowaną soczewkę o kącie świecenia 120°.

 

Rys. 6. Wykres zależności pomiędzy prądem zasilającym LED Z5 i uzyskiwanym strumieniem świetlnym

Rys. 6. Wykres zależności pomiędzy prądem zasilającym LED Z5 i uzyskiwanym strumieniem świetlnym

 

 

Napięcie przewodzenia każdej z trzech szeregowo połączonych LED wynosi 3,3 V i mogą one pracować z maksymalnym prądem do 750 mA. W układzie aplikacyjnym diody zasilane są prądem ok. 350 mA. Jest to zupełnie wystarczające przy dużej jaskrawości diod wynoszącej ok. 105 lumenów, a zmniejsza wymagania termiczne stawiane płytce drukowanej. Zalezność wzrostu jasności świecenia w funkcji prądu zasilającego pokazano na rysunku 6.
Ryszard Szymaniak, Aries RS

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!