Nowe układy FPGA z rodziny LatticeECP3

Firma Lattice Semiconductor poinformowała o rozszerzeniu rodziny układów FPGA oznaczonej jako LatticeECP3 o trzy nowe układy, których największymi zaletami jest niskie zużycie prądu i atrakcyjna cena. Są to ponadto pierwsze układy tej klasy produkowane w procesie technologicznym 65 nm. Przejście na bardziej zaawansowany proces pozwoliło na umieszczenie od 35% do 100% więcej zasobów na tej samej powierzchni krzemu.

Najważniejszą cechą rodziny jest niski pobór mocy (do 80% mniej) i cena, która jest średnio dwukrotnie niższa od analogicznych rozwiązań proponowanych przez firmy konkurencyjne. Układy z serii ECP3 posiadają zoptymalizowaną strukturę FPGA zawierającą od 17 tysięcy do 150 tysięcy czterowejściowych tablic LUT (do 586 linii I/O), 2 bloki pętli DLL, od 2 do 10 pętli PLL oraz do 6.8 Mbitów wbudowanych bloków pamięci RAM. Na uwagę zasługuje wbudowany układ SERDES (mogący operować na 16 kanałach, co daje przepustowość do 3.2 Gbps), wsparcie dla takich rozwiązań jak PCI Express, Ethernet (GbE, XAUI, SGMII), synchronizacja SMPTE i kanały szybkich wejść/wyjść. Dodatkowo nowa rodzina zawiera kaskadowe układy DSP z jednostkami arytmetyczno-logicznymi. Rozwiązanie takie pozwala na realizację kaskadowej jednostki ALU operującej na liczbach 54-bitowych, bądź utworzenie od 24 do 320 układów mnożących. Układy z rodziny ECP3 mają interfejs umożliwiający komunikację z szybką pamięcią DDR3 800 Mbps oraz do 1 Gbps przy zastosowaniu techniki sygnałowej LVDS dla przetwarzania ADC/DAC oraz SPI 4.2.

Zaawansowane opcje konfiguracji  pozwalają na zabezpieczenie projektu algorytmem AES z kluczem 128 bitów, możliwość multibootowania – klasycznie i np. z kopii zapasowej systemu poprzez SPI. Firma Lattice chwali się również opracowaną przez swoich inżynierów technologią TransFR I/O umożliwiającą aktualizowanie systemu podczas jego pracy.

Zastosowania nowej rodziny są bardzo szerokie począwszy od przewodowej i bezprzewodowej szybkiej komunikacji, przetwarzania video oraz systemów bezpieczeństwa i nadzoru, przez sieci przemysłowe i automatykę, aż do urządzeń składujących duże ilości danych, czy wysokiej klasy sprzętu medycznego.

Producent na swojej stronie internetowej dostarcza dla układów ECP3 bezpłatnie wzorce projektowe, kody źródłowe, rozwiązania IP i dokumentację. Nowe układy będą dostępne w czwartym kwartale 2013 roku. Najmniejsze układy LatticeECP3-17K będą dostarczane w obudowach 328csBGA w cenie od 4.95 USD/szt dla zamówień od 500 000 sztuk.

O autorze