Wydajne i energooszczędne układy radiowe w paśmie poniżej 1 GHz

Firma Silicon Laboratories poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży nowej rodziny nadajników-odbiorników (transceiverów) komunikacji radiowej w paśmie poniżej 1 GHz. Układy EZRadioPRO Si446x cechują się wysoką wydajnością i niskim poborem prądu, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie aplikacji wykorzystujących transmisję bezprzewodową np. licznikach, systemach automatyki  budynkowej, sieciach sensorowych, elektronicznych etykietach produktów.

O wysokiej wydajności nadajników-odbiorników z rodziny Si446x, umożliwiającej między innymi transmisję danych na znaczne odległości, świadczą parametry tych układów: moc wyjściowa +20 dBm, czułość -126 dBm, bilans łącza 146 dB, selektywność 58 dB. Komunikacja może odbywać się w paśmie częstotliwości od 119 MHz do 1050 MHz. Dostępne modulacje to 4GFSK, (G)FSK, GMSK i OOK. Maksymalna możliwa do uzyskania prędkość transmisji to 1 Mbit/s (realizowana przy użyciu modulacji 4GFSK). Układy Si446x komunikować się mogą zgodnie ze specyfikacją IEEE 802.15.4 d/g oraz z protokołem Wireless MBUS.

Do zalet nadajników-odbiorników radiowych firmy Silicon Laboratories należy również niskie zużycie energii. Pobór prądu układów w stanie sleep/standy z podtrzymaniem pamięci rejestrów wynosi 50 nA, co jest wartością do 75% mniejszą w porównaniu z rozwiązaniami konkurencyjnymi. W trybie wysyłania układy Si446x zużywają 17 mA dla nadawania z mocą 10 dBm i 85 mA dla nadawania z mocą 20 dBm. Z kolei w odbiorczym trybie pracy zużycie prądu wynosi 13 mA lub 10 mA (tryb energooszczędny).

Firma Silicon Laboratories oferuje bogate wsparcie dla swoich nowych produktów. Są to dwa zestawy ewaluacyjne (Si4463 Wireless Development Kit i Si4461 Wireless Development Kit, oba w cenie 799 USD), narzędzie programowe Wireless Development Suite oraz oprogramowanie EZMac umożliwiające tworzenie niskim nakładem kosztów sieci typu mesh.

Nadajniki-odbiorniki z rodziny Si446x są już dostępne w sprzedaży w cenie 1.57 USD dla zamówień od 10000 sztuk. Więcej informacji o tych układach można znaleźć na stronie internetowej Silicon Laboratories.

O autorze