Padła kolejna forteca: mikrokontrolery z ARM Cortex-M3 w ofercie Silicon Labs!

 

Firma Silicon Labs rozszerza swoją ofertę o rodzinę 32-bitowych mikrokontrolerów  z rdzeniem ARM Cortex-M3. Do grupy układów o wspólnej nazwie Precision32 należą 32 mikrokontrolery SiM3U1xx (modele z interfejsem USB) i SiM3C1xx (modele bez USB).  Układy cechuje przede wszystkim: nowoczesna architektura, bogaty zestaw zasobów wewnętrznych, niski pobór prądu oraz możliwość współpracy z bazującym na Eclipse, bezpłatnym środowiskiem programistycznym.

Producent zintegrował w mikrokontrolerach Precision32 szereg zasobów, które pozwalają zmniejszyć liczbę komponentów wymaganych do budowy systemów opartych na tych układach. Należą do nich:

  • precyzyjny oscylator i pętla PLL pozwalające na pracę mikrokontrolera z częstotliwością od 1 do 80 MHz, bez konieczności użycia zewnętrznego oscylatora
  • regulator napięcia umożliwiający zasilanie mikrokontrolera napięciem do 5V (np. bezpośrednio z gniazda USB), bez konieczności stosowania zewnętrznego regulatora napięcia
  • sześć wysokoprądowych (do 300 mA) wyjść ogólnego przeznaczenia mogących sterować np. diodami LED, tranzystorami mocy MOSFET, silnikami itp.
  • 16-kanałowy interfejs dla sensorów dotykowych, bez konieczności wykorzystania zewnętrznego kontrolera
  • interfejs USB 2.0 z PHY, rezystorem podciągającym i obwodem terminującym

Dzięki tym wbudowanym w strukturę układu zasobom projektanci mogą tworzyć aplikacje o mniejszych gabarytach i mniejszym koszcie budowy.

Kolejną interesującą cechą mikrokontrolerów Precision32 jest mechanizm pozwalający na zmianę przyporządkowania wyprowadzeń układu do danego peryferiom. Jest to usprawnienie umożliwiające bardziej optymalne rozmieszczenie układów na płytce PCB i ułatwiające prowadzenie ścieżek między nimi. Jednocześnie rozwiązanie to upraszcza wprowadzanie zmian na płytce PCB.

Układy Precision32 charakteryzują się niskim poborem prądu. Przykładowo w aktywnym trybie pracy z częstotliwością 80 MHz  mikrokontroler zużywa 22 mA (275 µA/MHz), natomiast w trybie uśpienia z włączonym zegarem czasu rzeczywistego (RTC) i podtrzymaniem 4 kB pamięci RAM pobór prądu wynosi 0.35 µA.

Oparte na platformie Eclipse środowisko programistyczne dla mikrokontrolerów Precision32 zawiera między innymi edytor, kompilator i debuger. Dodatkowo producent zapewnia wsparcie dla swoich układów w postaci bibliotek, przykładowych kodów źródłowych, dokumentacji, schematów i wzorców projektowych PCB, mechanizmu  śledzenia wersji programów i wiele innych. Ważnym elementem IDE od Silicon Labs jest aplikacja AppBuilder, która za pośrednictwem graficznego interfejsu pozwala skonfigurować wybrany mikrokontroler i wygenerować odpowiadający konfiguracji kod źródłowy. Oprócz środowiska oferowanego przez Silicon Labs programiści mogą korzystać z rozwiązań innych producentów, w tym środowiska firmy Keil i IAR Systems.

Obecnie dostępne są mikrokontrolery o pojemności pamięci od 32 kB do 256 kB i w obudowach od QFN-40 (o wymiarach 6 mm x 6 mm) do LGA-92. Układy oferowane są w cenie od 2.20 USD (modele SiM3C1xx) do 2.68 USD (modele SiM3U1xx) przy zamówieniach w wysokości 10000 sztuk. Firma Silicon Labs przygotowała dla swoich nowych produktów zestawy ewaluacyjne: SiM3U1xx-B-DK, SiM3C1xx-B-DK, SiM3U1xx-B-EDK, SiM3C1xx-B-EDK. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze