Procesory Marvell Armada XP

Przy tak szerokiej gamie urządzeń peryferyjnych, procesor Armada XP może być podejrzewany o nadmiernie zużywanie energii. Firma Marvell zwraca szczególną uwagę na ten obszar rozwiązań technicznych, starając się osiągnąć jak najwyższy stosunek wydajności do strat mocy. W modelu MV78460 współczynnik ten wynosi ponad 2200 DMIPS/W, podczas gdy Armada XP dostarcza w sumie ponad 16000 DMIPS. Odpowiada to zużyciu mocy na poziomie 9 W (tab. 2), między innymi dzięki bardzo dobremu zarządzaniu energią oraz wydajnemu procesowi wytwarzania w technologii 40 nm przez firmę TMSC.

 

Tab. 2. Zużycie mocy procesorów Armada XP

  MV78460 MV78260 MV78230
Zużycie mocy <9,0 W <5 W <4,5 W

 

Szybkie tworzenie aplikacji RAD (ang. Rapid Application Development )

Jedną z największych niewiadomych dla programistów jest czas, który jest potrzebny do przygotowania produktu do udostępnienia go na rynku. Z tego powodu bardzo pomocne jest odniesienie do wzorcowych rozwiązań i przeprowadzenie początkowych testów wydajności przy wykorzystaniu płytek ewaluacyjnych. Poza wiedzą odnośnie rozwiązań sprzętowych, twórcy oprogramowania chcą rozpocząć własną pracę tak szybko, jak jest to możliwe. Żeby sprostać tej potrzebie, firma Marvell dostarcza płytkę prototypową, która może być stosowana, jako rozwiązanie dwu- lub czterordzeniowe, w zależności od wymagań programisty. Dodatkowo spółka będzie udostępniać mikroserwerowe płytki referencyjne.

Wraz ze wspomaganiem procesów rozwojowych na poziomie sprzętowym, firma Marvell wspiera także szybsze opracowywanie oprogramowania, dzięki zestawowi zawierającemu odpowiednie narzędzia – w tym przypadku są to systemy plików rozruchowych U-Boot, jądro Linux, sterowniki do bloków sprzętowych oraz różne łatki i wtyczki.

W celu ułatwienia wykrywania błędów, autorski debugger firmy Marvell, nazwany Blackstone, jest wspierany przez debugger Lauterbach w standardzie JTAG. Stosowane razem z protokołem Extreme Debugger firmy Marvell, umożliwiają one zatrzymanie różnych rdzeni jednocześnie. Możliwość ta ma podstawowe znaczenie dla każdego systemu wielordzeniowego, ale niewątpliwie jest trudna do osiągnięcia bez tych zaawansowanych narzędzi. Procesor Armada XP posiada podsystem debugowania CoreSight i jeden bufor śledzący wykonywanie rozkazów dla każdego rdzenia.

Jeszcze w tym roku Marvell zamierza wydać pakiet LAMP zawierający sterowniki do Linux, Apache, MySQL, PHP oraz Java.

Podsumowanie

Jak zostało wcześniej wspomniane, systemy bazujące na rdzeniach ARM były początkowo wykorzystywane głównie w routerach oraz urządzeniach przenośnych, takich jak np. smartfony. Natomiast znacznie większy wachlarz możliwości pojawia się teraz, chociażby za sprawą ogłoszonych przez Microsoft planów wspierania w nowej wersji Windows 8 zarówno architektury x86 jak i ARM.

Firma Marvell swoją rodzinę procesorów Armada XP kieruje na rynek serwerów i stacji roboczych opartych o architekturę ARM, w których używa się modnie nazywanych „chmur obliczeniowych” (ang. cloud computing ). Armada XP prawdopodobnie zainteresuje także twórców komputerów jednopłytkowym „SBC” (ang. Single-Board Computers ), ponieważ procesor ten, dzięki swojej skalowalności oraz szerokiemu spektrum obsługiwanych interfejsów, będzie odpowiedni dla wielu indywidualnych zastosowań. Inne potencjalne obszary aplikacji tej rodziny procesorów to te, które wymagają wysokiej przepustowości oraz mocy obliczeniowej, jak np. routery, bramy sieciowe VPN (ang. Virtual Private Network ), czy wysokowydajne drukarki. Procesory Armada XP będą także dobrym wyborem przy okazji zastosowań, które nie potrzebują koniecznie kilku rdzeni. Dla przykładu przedsiębiorstwa mogą używać dwurdzeniowego procesora Armada XP w celu zastąpienia jednordzeniowej jednostki centralnej o wysokiej szybkości pracy zegara. Jako, że zużycie energii w procesorze jest ściśle powiązane z jego częstotliwością taktowania, zamiana ta spowoduje obniżenie szybkości pracy zegara oraz zaoszczędzi zużycie energii przy jednoczesnym zapewnieniu tego samego poziomu wydajności. Firmom potrzebującym mniejszych mocy oraz mniejszej liczby urządzeń peryferyjnych, niż jest to zapewnione przez układ Armada XP, zaleca się zapoznanie się z innymi procesorami firmy Marvell, jak np. produktami z rodziny Armada-300.
Sebastian Koch, Avnet Memec

O autorze