LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Quectel L50: odbiornik A-GPS zintegrowany z anteną

 

 

 

Produkowany przez firmę Quectel odbiornik GPS o nazwie L50 jest miniaturowym, kompletnym modułem zintegrowanym z anteną odbiorczą. Moduł charakteryzuje się niskim poborem mocy, dużą czułością i krótkim czasem pomiędzy włączeniem a gotowością do dostarczenia pierwszych danych o pozycji.

Podstawowe parametry (firmware ROM1.3):
– chipset SiRF Star IV
– wbudowana antena
– obsługiwane protokoły: NMEA0183 V3.01, binarny SiRF OSP
– precyzja pomiaru:
      pozycji <2,5m
      szybkości <0,01 m/s
      przyśpieszenia <0,1 m/s²
– czułość odbiornika: od -148 dBm do -163 dBm
– czas startu: do 35 s przy zimnym starcie i poniżej 1 s przy gorącym starcie
– komunikacja poprzez UART (1200…115200 b/s, domyślne 4800 b/s)
– napięcie zasilania: od 1,71 do 1,89 V
– współpraca z czujnikiem żyroskopowym MEMS (dla ROM2.0 i nowszych)
– pobór prądu w trybie akwizycji (max.): 45mA
– pobór prądu w trybie śledzenia (max.): 33mA
– pobór prądu w trybie hibernacji (max.): 20µA
– wymiary: 28 x 16 x 3 mm (łącznie z anteną)

Moduł Quectel L50 jest kompletnym odbiornikiem GPS z anteną ceramiczną zamontowaną na płytce. Do pracy potrzebuje stabilizowanego napięcia zasilania o wartości 1,8 V, konwertera napięciowego interfejsu szeregowego do wymiany danych z zewnętrznym sterownikiem, baterii zapewniającej podtrzymanie wewnętrznego zegara RTC oraz zewnętrznej pamięci konfiguracyjnej EEPROM dla danych przyśpieszających czas pierwszej akwizycji po włączeniu (A-GPS). Na rysunku 1 przedstawiono schemat blokowy ilustrujący jego budowę wewnętrzną, a na rysunku 2 – wygląd i wymiary zewnętrzne (łącznie z anteną).
Przygotowana dla odbiornika L50 płytka ewaluacyjna (schemat pokazano na rysunku 3) jest zasilana stabilizowanym napięciem o wartości +3,3 V, które jest podawane na styk złącza CON1-9. Po stabilizacji do poziomu 1,8V, napięcie z wyjścia stabilizatora U1 zasila moduł GPS, pamięć EEPROM i bramki single-gate dopasowujące poziomy sygnałów interfejsu szeregowego.

Rys. 1. Schemat blokowy odbiornika L50 firmy Quectel

Rys. 1. Schemat blokowy odbiornika L50 firmy Quectel

 

Rys. 2. Wygląd i wymiary modułu L50 firmy Quectel

Rys. 2. Wygląd i wymiary modułu L50 firmy Quectel

 

Dołączana z zewnątrz bateria ma za zadanie podtrzymać działanie zegara RTC i zachować informacje w pamięci SRAM modułu przy zaniku głównego zasilania. Bateria poprzez zespół diod D1 i stabilizator U2 dostarcza zasilanie do wyprowadzenia 1 modułu GPS. W czasie normalnej pracy bateria jest odcinana a zasilanie dla zegara RTC pobierane z napięcia VCC. Gdy bateria jest odcięta może być w tym czasie doładowywana poprzez diody D2. Pamięć EEPROM o pojemności 1 Mb ma za zadanie przechować kluczowe informacje o ostatnich pozycjach satelitów co przyśpiesza osiągnięcie przez moduł pełnej gotowości po zimnym starcie lub wybudzeniu.

Rys. 3. Schemat elektryczny modułu testowego

Rys. 3. Schemat elektryczny modułu testowego

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!