Zegary czasu rzeczywistego firmy Ambiq Micro o najniższym na rynku zużyciu energii

Firma Ambiq Micro poinformowała o opracowaniu rodzin układów RTC (Real Time Clock – zegar czasu rzeczywistego) AM08XX oraz AM18XX cechujących się najniższym na rynku zużyciem energii. Typowa wartość pobieranego przez układy prądu wynosi od 15 do 55 nA.

Produkty Ambiq Micro oferowane są w obudowach kompatybilnych z popularnymi obecnie obudowami zegarów czasu rzeczywistego: SOIC-8 oraz QFN-16. W zależności od modelu układ RTC może być wyposażony w pamięć SRAM, do 256 kB włącznie. Dostępne są wersje układów z interfejsem komunikacyjnym SPI i I2C. Zegary AM08XX i AM18XX mogą być zasilane napięciem z przedziału od 1.8 do 4.1 V (do podtrzymania czasu wystarcza napięcie 1.2 V) i zostały dostosowane do działania z zakresie temperatur od -40 do 85 °C.

Użytkownicy mogą zapoznać się z oferowanymi przez firmę Ambiq Micro układami z serii AM08XX oraz AM18XX, korzystając z zestawu testowego AM18XX-EVK. Sterowanie układem, w tym ustawienie czasu, odczyt czasu, ustawienie alarmów i kasowanie konfiguracji jest możliwe przy wykorzystaniu dostępnego na płytce interfejsu USB.

Przykładowe aplikacje, w których układy AM08XX/AM18XX mogą znaleźć zastosowanie to urządzenia tworzące kopie zapasowe, tokeny, czujniki bezprzewodowe, karty bezpieczeństwa, sprzęt medyczny, mierniki, urządzenia rejestrujące dane, elektronika użytkowa i sprzęt AGD.

Układy z rodzin AM08XX oraz AM18XX, jak również zestaw testowy AM18XX-EVK można już zamówić na stronie internetowej firmy Ambiq Micro.

O autorze